56% Polaków, którzy zakupili okna, nie wiedziało o możliwości uzyskania dotacji

Według badań Centrum Analiz Branżowych na temat ścieżek zakupowych Polaków w odniesieniu do okien i drzwi w 2022 roku, 56% Polaków, którzy zakupili okna, nie słyszało o dotacjach na ich wymianę. A w styczniu 2023 roku, kwota przydzielonego dofinansowania w ramach programu wspierającego wyniosła 8 717 956 758 zł. To pokazuje, jak wiele można zyskać dzięki wiedzy oraz korzystaniu z nowej edycji programu Czyste Powietrze 3.0. Czeka na nas nawet 100-procentowa dotacja do wymiany okien i drzwi przy kompleksowej termomodernizacji i spełnieniu najniższego progu dochodowego.

Opłaty za ogrzewanie i energię wzrastają drastycznie, a zawartość naszych portfeli niestety nie rośnie wraz z nimi. Nieszczelne okna, drzwi, bramy garażowe, stare piece czy brak ocieplenia budynku sprawiają, że z domu łatwo ucieka ciepło, nie przynosząc także przy tym żadnych oszczędności. Warto więc podejść bardzo poważne do ich wymiany.

Jak mówi ekspert Koalicji Termomodernizacji – Paweł Gregorczyk – w programach takich jak „Czyste Powietrze” czekają na nas miliardy złotych, które mogą być przeznaczone m.in. na wymianę okien i drzwi – nawet przy niskich dochodach. A każdego tygodnia do programu zgłasza się kilka tysięcy osób z projektami modernizacji domów, które kwalifikują się do otrzymania takiej formy dofinansowania.

– W ostatnim tygodniu stycznia, ze 100-procentowej dotacji skorzystał co piąty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu okna i drzwi wymieniło kilkuset właścicieli domów w całej Polsce. A według badań Centrum Analiz Branżowych, tylko 5% ze wszystkich wniosków nie otrzymało dotacji na wymianę okien. Pamiętajmy przy tym, że z programu Czyste Powietrze może skorzystać każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc około 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90% polskich rodzin posiadających domy jednorodzinne może ubiegać się o, co najmniej, podstawową dotację – wyjaśnia ekspert Koalicji Termomodernizacji.

Dotacja na termomodernizację – od czego zacząć?

Aby uzyskać dotację na wymianę okien, drzwi czy bram garażowych, na początku najlepiej sprawdzić, czy nasz dom spełnia założenia programu. Chodzi o to, czy w przypadku naszego budynku wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy do 31 grudnia 2013 r. Jeżeli tak, to występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kwalifikujemy się do programu „Czyste Powietrze”:

– Następnym etapem jest oszacowanie wysokości naszych dochodów. Jeżeli z naszego PIT wynika, że podstawa obliczenia podatku nie przekracza 135 000 zł rocznie, to już w zasadzie jesteśmy pewni, że kwalifikujemy się do dofinansowania. Co ważne, dochód roczny stanowi podstawowy próg. Przy podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania, brane są z kolei pod uwagę dochody na członka gospodarstwa. W gospodarstwie wieloosobowym jest to kolejno 1894 i 1090 zł na osobę. W przypadku mniejszych dochodów mamy już niemalże stuprocentową pewność, że jesteśmy w stanie otrzymać dofinansowanie do naszych działań – mówi Paweł Gregorczyk.

Program „Czyste Powietrze” opiera się głównie na wymianie nieefektywnych, starych pieców węglowych lub tych opalanych drewnem. Jednak, gdy już wcześniej je wymieniliśmy na efektywne źródło ciepła, w dalszym ciągu możemy wykonać termomodernizację budynku bez wcześniej wspomnianego pieca. Dotyczy to wymiany okien, drzwi czy ocieplenia naszego domu.

– Jeżeli posiadamy już piec w klasie piątej, spełniający wszystkie współczesne normy, nadal jesteśmy w stanie wymienić okna lub ocieplić budynek z wykorzystaniem dofinansowania. Co należy zatem zrobić? Musimy złożyć wniosek o dotację w gminie względem miejsca zamieszkania lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z adresem inwestycji. Pamiętajmy, że nie musimy tego robić osobiście – wniosek można złożyć także online. Do zgłoszenia powinny być dołączone dokumenty potwierdzające spełnianie wszystkich wcześniej wspomnianych kryteriów – mówi Paweł Gregorczyk.

Pomoc z zewnątrz

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości lub niezbyt orientujemy się w tego typu wnioskach, ekspert Koalicji Termomodernizacji uspokaja – do naszej dyspozycji pozostają lokalni doradcy ds. dotacji, będący jednocześnie przedstawicielami sieci handlowych producentów okien i drzwi. W kontakcie z nami ustalą zakres prac, pomogą w złożeniu wniosku o dotację, wymienią stolarkę i skoordynują cały proces termomodernizacji, tak, by na końcu środki te zostały wypłacone.

– Wystarczy podpisać z nimi pełnomocnictwo, by w naszym imieniu złożyli wszystkie niezbędne dokumenty do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i koordynowali wszelkie działania. Będą oni w stanie także dobierać wykonawców z danego regionu. Oszczędzi nam to poszukiwań i zmartwień. Jedyne, co pozostanie po naszej stronie, to ustalenie konkretnych terminów, w których ekipy remontowe przyjadą do naszego domu i wykonają niezbędne prace, w tym ocieplenia budynku lub wymiany okien, drzwi, a nawet bramy.

Jeżeli kwalifikujemy się do dofinansowania na najwyższym poziomie, wówczas całość prac jest finansowana w ramach programu, czyli w stu procentach pokrywane są koszty termomodernizacji budynku. Jedynym, niekwalifikowanym wydatkiem jest podatek VAT – więc w momencie, w którym kupujemy okna lub drzwi razem z montażem, wynosi on tylko 8%.

– Oczywiście z pomocy Doradcy ds. dotacji skorzystać może nie tylko rodzina o najniższych przychodach, ale także ta, której należy się dotacja na m.in. wymianę stolarki w wysokości 70% lub 40%. Jakie korzyści dzięki temu uzyskuje? Na pewno podnosi wartość swojego budynku, który stanie się bardziej energooszczędny i ogrzewany nisko emisyjnym źródłem ciepła. Na pewno oszczędzi na rachunkach, bo przy kompleksowej termomodernizacji zapotrzebowanie na ciepło spadnie o co najmniej 40% – a nierzadko o połowę. A wszystko to nawet za darmo w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze, które pomoże uzyskać lokalny Doradca ds. dotacji – podsumowuje Paweł Gregorczyk.

fot. materiały prasowe