Akcja „DRZWI OTWARTE” Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości już po raz siódmy

Duży popyt na mieszkania, wzrost liczby transakcji kupna-sprzedaży, koniec programu „Mieszkanie dla Młodych”, a w związku z tym poszukiwanie nowych źródeł finansowania. Tak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości wtórnych. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami podpowiedzą podczas tegorocznej akcji „Drzwi otwarte PFRN”, która odbędzie się 28 marca br.

Co roku od siedmiu już lat pośrednicy z około 200 biur nieruchomości w całym kraju z okazji swojego święta – Dnia Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami – szeroko otwierają drzwi swoich biur przed konsumentami. 28 marca każdy zainteresowany na miejscu w biurze lub telefonicznie może skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Wyzwania dla rynku i konsumentów

Boom na rynku nieruchomości pierwotnych, niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, historycznie niskie stopy procentowe i oprocentowanie depozytów przez co opłaca się inwestować w nieruchomości, koniec programu „Mieszkanie dla młodych”, to realia, z którymi mierzą się obecnie klienci, którzy chcą kupić lub sprzedać mieszkania. Pytania i wątpliwości warto wyjaśnić podczas „Drzwi otwartych PFRN”. Tego dnia profesjonaliści służą swoim doświadczeniem z zakresu prawa budowlanego, cywilnego, podatkowego, rzeczoznawstwa, aktualnych wyroków sądowych, a także fachową wiedzą na temat uwarunkowań lokalnego rynku nieruchomości.

– Przeprowadzenie transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości tylko z pozoru jest łatwe. Dlatego obsługę wartego średnio kilkaset tysięcy złotych majątku warto powierzyć profesjonaliście. Jego pośrednictwo daje niezwykły komfort, poczucie bezpieczeństwa i pewność pomyślnego załatwienia sprawy – przekonuje Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Pośrednicy pomogą konsumentom m.in. rozeznać się w procedurach i dokumentach niezbędnych do przeniesienia własności nieruchomości, wyjaśnią skomplikowany stan prawny lokalu, podpowiedzą, jak poradzić sobie z obciążeniami, które mogą być przeszkodą w kupieniu nieruchomości, podsuną najlepsze sposoby zabezpieczenia transakcji i pokażą, jakie są możliwości sfinansowania zakupu. Zainteresowani mogą także zapoznać się z aktualnymi ofertami kupna-sprzedaży oraz najmu.

Po pierwsze: profesjonalizacja!

Organizacja akcji „Drzwi otwarte PFRN” jest szczególnie ważna w kontekście rządowej deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dziś zawód ten może wykonywać praktycznie każdy. Nie ma żadnych wymogów dotyczących poziomu wykształcenia, odpowiednich kwalifikacji, niekaralności czy przestrzegania standardów zawodowych. I choć ustawodawcy zaczynają wracać do pewnych zapisów chroniących konsumentów, m.in. kar finansowych nakładanych na pseudopośredników za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, które – w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej transakcji ma chronić klienta – wciąż działania te są niewystarczające. 64 proc. pośredników, biorących udział w ostatnim badaniu PFRN „Puls Rynku”, zauważa na rynku większą liczbę pośredników bez kwalifikacji oraz wzrost nieprofesjonalnych i nieuczciwych praktyk.
– Tym bardziej niezwykle istotne jest promowanie profesjonalnych usług pośrednictwa, zgodnych z normami etycznymi i wysokimi standardami obsługi klienta – zwraca uwagę Andrzej Piórecki.

Spis biur biorących udział w akcji wkrótce będzie dostępny na stronie www.pfrn.pl .

fot. archiwum