Aktywność deweloperów biurowych we Wrocławiu nabiera tempa

Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych we Wrocławiu przekroczyły 540 000 mkw., a w ciągu najbliższych dwóch lat mogą wzrosnąć o kolejne 210 000 mkw. W zeszłym roku na rynek wrocławski trafiło 73 600 mkw. nowych powierzchni biurowych, a na początku 2014 roku w budowie znajdowało się już 103 000 mkw. – wynika z badanie firmy doradczej Savills.

Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Savills Polska: – Aktywność deweloperów we Wrocławiu znacznie wzrosła, co może wywołać presję na efektywny poziom czynszów, a tym samym sprawić, że wrocławski rynek biurowy będzie jeszcze bardziej konkurencyjny.

Skanska, Echo Investment i SwedeCenter to najbardziej aktywni deweloperzy biurowi w polskich miastach regionalnych i tak jest również we Wrocławiu, gdzie razem ta trójka deweloperów ma obecnie około 35% udział w powierzchni, która jest planowana na najbliższe dwa lata. Niemniej jednak lokalni deweloperzy, tacy jak Vantage Development, Archicom, Descont, Devco, Fig, Gant czy Wojdyła Budownictwo w dalszym ciągu odgrywają ważną rolę.

Tomasz Buras dodaje: – Rosnąca dostępność powierzchni biurowych stanowi duży atut dla nowych najemców, oferując im większy wybór budynków i umożliwiając wynegocjowanie bardziej korzystnych warunków finansowych.

W porównaniu do innych miast regionalnych, popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu utrzymuje się na wysokim poziomie. Większy wolumen transakcji najmu zawartych w 2013 r. odnotowano jedynie w Krakowie, aczkolwiek absorpcja netto była wyższa we Wrocławiu, co oznacza, że we Wrocławiu zawarto więcej nowych umów najmu.

Według Savills, wzrost aktywności deweloperów w ciągu ostatnich dwóch lat spowodował jednak znaczny wzrost wskaźnika pustostanów z 4,5% na koniec 2011 r. do 8,0% rok później i 11,7% na koniec 2013 roku. To relatywnie wysoki poziom w porównaniu do danych z ubiegłych lat, aczkolwiek tylko nieco wyższy od średniego wskaźnika dla głównych miast regionalnych w Polsce, który jest szacowany na 10,9%.

Stawki czynszu za powierzchnie biurowe w najlepszych budynkach we Wrocławiu kształtują się na poziomie EUR 14,00-15,00 za m²/m-c. Savills przewiduje, że stawki pozostaną stabilne w 2014 roku, lecz mogą odnotować spadek w 2015 na skutek znacznego wzrostu podaży.

Fot. Budynek ZITA, Vantage Development

 

Translate »