Angel Care – pierwsze w Polsce kompleksowe centrum opieki nad osobami starszymi

Rozpoczęła się budowa Angel Care – pierwszego w Polsce kompleksowego centrum opieki nad osobami starszymi, które ma spełniać najwyższe światowe standardy. Powstaje we Wrocławiu, w dawnym szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej, a oprócz domu opieki znajdzie się tam nowoczesny ośrodek badań.

Angel Care ma być pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką. To wspólne przedsięwzięcie doświadczonych w opiece nad osobami starszymi specjalistów, prowadzących centra opieki MD Nursing w Europie, a także grupy deweloperskiej Angel Poland Group.

– Angel Care to najwyższy poziom opieki nad seniorami i osobami z zaburzeniami, które pojawiają się z wiekiem. To nasz flagowy ośrodek, na którym będziemy wzorowali kolejne – mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. – Powstaje we Wrocławiu, ponieważ miasto wyróżnia troska o starszych, odważna wizja, innowacyjne podejście do biznesu i otwartość. Miasto przyciąga nowych mieszkańców, a jakość ich życia nieustannie się polepsza. Stolica Dolnego Śląska jest idealnym miejscem na ośrodki nowych metod leczenia i inwestycje.

Angel Care będzie wysokiej klasy kompleksowym centrum opieki i równocześnie nowoczesnym ośrodkiem badań. Wrocławski oddział będzie zlokalizowany przy ulicy Dyrekcyjnej – w dawnym szpitalu Uniwersytetu Medycznego. Budynek z przylegającym do niego terenem kupiła w 2013 roku firma MD Nursing. Jego neogotycka część powstała w 1898 r., kolejną dobudowano w latach 20. XX w. Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, dlatego przejdzie generalny remont i zostanie całkowicie odnowiony, przy zachowaniu oryginalnej konstrukcji oraz historycznego charakteru obiektu.

Prace projektowe wykonała pracownia architektoniczna Modulo z Wrocławia. Finansowanie inwestycji zapewnia Alior Bank, a generalnym wykonawcą została firma Eiffage Polska Budownictwo, która posiada już doświadczenie w pracy z Angel Poland Group przy innych inwestycjach, np. Angel Wawel i luksusowym OVO Wrocław.

– Dawny szpital zostanie podzielony na trzy części: specjalnie zaprojektowane apartamenty chronione dla osób starszych, które pozostają samodzielne, dom pomocy społecznej i centrum chorób demencyjnych – mówi Ron Ben Shahar. – Wszystkie będą działały w obrębie jednego kampusu, ale dla komfortu pacjentów zostały zaplanowane jako całkowicie odrębne i niezależne elementy. Do każdej części poprowadzi osobne wejście.

Pierwsze prace nad Angel Care już się rozpoczęły. Firma Eiffage przejęła plac oraz zaczęła porządkować i przygotowywać teren. Koszt pierwszego etapu prac wyniesie 50 mln zł. W gotowym centrum będzie dostępnych około 250 miejsc.

– Bardzo zainteresowani ośrodkiem są nasi lekarze seniorzy. Jako specjaliści docenili ideę i standard Angel Care – mówi Bożena Kaniak, przewodnicząca Komisji Socjalnej i ds. Lekarzy Seniorów w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. – Centrum opieki jest bardzo potrzebne. 400 zrzeszonych w komisji osób zaufało tej inwestycji. Obecnie 50% miejsc jest już zarezerwowanych.

Wygoda i bezpieczeństwo

Apartamenty Chronione Angel Care to 48 w pełni umeblowanych jednostek mieszkalnych przeznaczonych dla jednej lub dwóch osób. W każdym znajdzie się w pełni wyposażony aneks kuchenny z lodówką, płytą grzejną i czajnikiem elektrycznym, a także łazienka, dostosowana do potrzeb seniora (bezprogowe prysznice z siedziskami, poręcze, meble z koszami cargo na bieliznę). W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa wszystkie apartamenty zostały wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej.

angel care 3

Apartament będzie przypominał własny dom. Zostanie dostosowany do osobistych potrzeb, a także wykończony według indywidualnych upodobań – na etapie projektu istnieje możliwość dostosowania kolorystyki, wyposażenia oraz umeblowania. Mieszkańcy będą mieli również dostęp do przestronnie i doskonale zorganizowanych pomieszczeń wspólnych, w których będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać znajomości. Biblioteka, pokój spotkań, sala ćwiczeń, pracownia działań twórczych to tylko niektóre z nich.

Najwyższą wygodę i bezpieczeństwo zagwarantują usługi Angel Care. Wśród nich regularne sprzątanie apartamentów, pranie, zakupy na życzenie i możliwości korzystania z usług opiekuna. W sytuacjach nagłych mieszkańcy mają zagwarantowaną opiekę medyczną. Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych nadzorowany będzie przez personel recepcji przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Liderzy rehabilitacji

Centrum chorób demencyjnych zapewni wsparcie dla osób z demencją i chorobą Alzheimera. Główne zadanie to zapewnienie takiej opieka, by mieszkańcy i goście poczuli się bezpiecznie oraz komfortowo, jak we własnych domach. Jednocześnie centrum zapewni specjalistyczne usługi geriatryczne. Mieszkańcy otrzymają regularną opiekę pielęgniarską i nadzór lekarski oraz odpowiednio zbilansowane posiłki. Mogą liczyć na profesjonalne i uprzejme traktowanie, bezpieczeństwo, gwarancję higieny osobistej i czystości otoczenia. Angel Care oferuje jeszcze więcej: szkolenia poznawcze i ćwiczenia, rozumie potrzebę socjalizacji, komunikacji, orientacji w czasie i przestrzeni czy otrzymywania informacji zwrotnych i nowych bodźców.Usługi będą opierały się na wiedzy naukowej. Zostały opracowane przez profesjonalny zespół, któremu przewodzili lekarze z wieloletnim doświadczeniem. – Badania potwierdziły, że pacjenci z demencją odnoszą największe korzyści dzięki łączeniu odpowiednich leków i opieki, a także indywidualnie dobranych ćwiczeń – mówi prof. Michael Davidson, współzałożyciel MD Nursing, współautor badań geriatrycznych i badacz w tym zakresie. – Przy dobrej opiece i z zastosowaniem odpowiednich aktywności, pacjenci z demencją mogą z powodzeniem cieszyć się życiem.

Międzynarodowym liderem opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną i drugim założycielem MD Nursing jest profesor Shlomo Noy. To także autor prac i książek na ten temat. Jest prezesem Szpitala Rehabilitacyjnego Sheba oraz wiceprezesem R&D Ośrodka Medycznego Sheba.

MD Nursing kieruje centrami opieki nad osobami starszymi w dużych i średnich miastach na całym świecie. Specjalizuje się w opiece na osobami w różnym stanie fizycznym i psychicznym – od osób samodzielnych, poprzez osoby wymagające doraźnej opieki, jak też osoby wymagające stałego całodobowego nadzoru.

– Idea Angel Care zgadza się z ideą innych naszych ośrodków i polega na kompleksowej opiece, kontynuowaniu jej na poszczególnych etapach oraz zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa. Z doświadczenia wiemy też, że aktywne życie wpływa na szczęśliwe starzenie się – mówi profesor Shlomo Noy.

Opieka i wsparcie

W trzeciej części będzie funkcjonował dom pomocy społecznej, który spełni wszelkie wymagania do uzyskania dofinansowania ze środków publicznych. Przeznaczony będzie dla osób, które wymagają stałej opieki medycznej i profesjonalnej pomocy podczas wykonywania codziennych czynności. Ta słabość może wynikać z chorób układu krążenia, przemiany materii, układu mięśniowo-szkieletowego oraz nowotworów. Pojedyncze przypadłości niekoniecznie będą powodowały trudności, ale razem potrafią silnie wpływać na ograniczenie niezależności i jakości życia. Opieka medyczna pomaga w zapobieganiu rozwoju i w złagodzeniu ograniczeń w funkcjonowaniu.

– Ośrodek wzbogaci życie zdrowych seniorów, którzy otrzymają komfortowe warunki mieszkalne, a także dostęp do zajęć terapeutycznych oraz kulturalnych. Osoby starsze i chore mogą liczyć na złagodzenie cierpienia, a ich rodziny, poprzez zapewnienie opieki na najwyższym poziomie, mniejszy niepokój – mówi Ron Ben Shahar.

Angel Care zapewni opiekę lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, opiekunów geriatrycznych, licencjonowanych fizjoterapeutów i dietetyków. Ośrodek zorganizuje wydarzenia rozrywkowe i kulturalne dla osób pozostających pod opieką w celu urozmaicenia ich życia – niezależnie od chorób czy osobistych ograniczeń.

Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 roku.

il. materiały prasowe