Apartamentowce w trendzie kameralnym

Segment inwestycji apartamentowych to dziś 5-10% polskiego rynku. Czym charakteryzują się apartamenty? Kto kupuje tego rodzaju nieruchomości? Obecnie największy potencjał mają kameralne obiekty w dobrych lokalizacjach.

Projekty apartamentowe to segment niszowy. Obejmuje, w zależności od uwarunkowań rynku lokalnego, od 5 do 10 % całości oferty deweloperów. Oczywiście nie każda inwestycja nazywana „apartamentową”, rzeczywiście na tę nazwę zasługuje. Czym charakteryzują się prawdziwe apartamenty?

– To przede wszystkim znakomita lokalizacja, ale to nie wszystko. Tego typu obiekty muszą zapewniać również wyjątkowy standard i usługi na najwyższym poziomie. Kameralność również można uznać za jeden z wyznaczników inwestycji apartamentowych, ponieważ bezpośrednio przekłada się na komfort mieszkańców i prywatność na najwyższym poziomie – mówi Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Przykładem tego rodzaju inwestycji są apartamenty Wyspiańskiego 11 we Wrocławiu. Budynek położony jest w centrum miasta, tuż nad Odrą, a jednocześnie zapewnia malowniczy widok na most Grunwaldzki, Ostrów Tumski, Stare Miasto i rozległe tereny zielone nad rzeką. Przy Wyspiańskiego 11 jest w sumie 57 apartamentów.

– Sprzedały się bardzo szybko. W najszybciej rozwijających się polskich metropoliach popyt na tego rodzaju nieruchomości stale rośnie i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma – prognozuje Krzysztof Foder.

Inwestycje o kameralnym charakterze są popularne również na rynku warszawskim. Przykładem jest m.in. Linde Résidence – urokliwy budynek z zaledwie 45 mieszkaniami, usytuowany na Starych Bielanach. Dzięki małym gabarytom i eleganckiej architekturze, inwestycja subtelnie komponuje się z otaczającą przestrzenią. Dodatkowym walorem jest bliskość Lasku Lindego oraz I stacji metra. 4-piętrowy budynek otrzymał formę nowoczesnej willi z półotwartym, zielonym dziedzińcem. Do wykończenia elewacji i części wspólnych wybrano efektowne materiały wysokiej jakości, m.in. szklane balustrady i elementy dekoracyjne naśladujące drewno.

– Linde Résidence jest alternatywą dla tych, którzy cenią sobie kameralny charakter osiedli. Inwestycja, w której każdy jest dla siebie sąsiadem, daje poczucie bliskości i harmonii, a stąd już tylko krok dzieli mieszkańców od wytworzenia poczucia wspólnoty – dodaje Krzysztof Foder.

Apartamenty w zabytkach

Sukces Wyspiańskiego 11 spowodował, że deweloper rozpoczął już we Wrocławiu kolejną kameralną inwestycję apartamentową, przy Jagiełły 6.

– Będzie to realizacja zupełnie inna, ponieważ w jej ramach przeprowadzimy rewitalizację dwóch zabytkowych kamienic z 1905 roku, a do jednej z nich dobudowana zostanie nowa część. To inwestycja wymagająca od strony technicznej, ale bardzo wartościowa i w doskonałej lokalizacji, 15 minut spacerem od wrocławskiego Rynku – podkreśla Pierre-Vincent Pasquet, dyrektor wrocławskiej agencji Bouygues Immobilier Polska.

Inwestor przywróci blask istniejącym elewacjom i odnowi zabytkowe elementy wnętrz. Nowa część będzie utrzymana w stylu istniejących kamienic, z kontynuacją gzymsu i wysokości kondygnacji, a jej architektoniczna forma umiejętnie wpisze się w ponad stuletnie dziedzictwo. W budynkach Jagiełły 6, licząc łącznie obie kamienice oraz nową część, znajdzie się 69 apartamentów, o powierzchniach od 23 mkw. do 137 mkw., od jednopokojowych typu studio, po czteropokojowe (w tym dwa dwupoziomowe).

– Obecnie nabywców znalazło już ok 30 % apartamentów, w tym typu studio, którymi interesują się w pierwszym rzędzie inwestorzy – dodaje Krzysztof Foder.

Kto kupuje apartamenty?

Dla inwestorów apartameny są korzystną formą lokaty kapitału. W przypadku dobrych lokalizacji, w miastach takich jak Wrocław, mogą obecnie liczyć na znacznie wyższą stopę zwrotu niż na rynku finansowym. Kim poza tym są nabywcy apartamentów?

– Są to osoby ceniące wartościową architekturę i zorientowane na wysoki standard inwestycji, zarówno samych mieszkań, jak i części wspólnych. Istotny jest dla nich również bezpośredni dostęp do najbardziej atrakcyjnej oferty miasta, w tym teatrów, kin czy restauracji – mówi Krzysztof Foder.

Apartamenty to rynkowa nisza, ale bardzo obiecująca z punktu widzenia deweloperów. Podobnie jak w przypadku innych dóbr luksusowych, segment ten jest bardzo stabilny i mało podatny na wahania rynkowe.

fot. Jagiełły 6/ materiały prasowe