Apartamenty – marzenie w wysokiej cenie

      małgosia kadr ++Małgorzata Battek

 

Apartamenty, czyli mieszkania w bardzo wysokim standardzie, to na polskim rynku nieruchomości niespełna 3% ogółu mieszkań wystawionych do sprzedaży, wynika z danych WGN.

Na rynku pierwotnym apartamenty znaleźć można w ofercie deweloperów o silnej, ugruntowanej pozycji, ponieważ tego rodzaju inwestycje są obarczone większym ryzykiem. Wysokie ceny sprawiają, że oferta dociera do ograniczonego kręgu odbiorców, a to z kolei wydłuża czas sprzedaży.

Duży wybór apartamentów oferuje także rynek wtórny, gdzie trafiają luksusowe mieszkania od prywatnych inwestorów. Znaleźć tu można prawdziwe perełki dla koneserów, jak np. apartamenty w przedwojennych nobliwych kamienicach, z pieczołowicie odrestaurowanym detalem, a jednocześnie wyposażone w inteligentne systemy zarządzania.

Klienci tego segmentu rynku są gotowi zapłacić znaczne kwoty, ale mają wysokie wymagania i oczekują realizacji konkretnych potrzeb w zakresie komfortu, prestiżu i bezpieczeństwa, zgodnie z zasadą „płacę i wymagam”. Mieszkania apartamentowe buduje się w najlepszych lokalizacjach dużych miast, znanych kurortów i miejscowości wypoczynkowych. Ma to oczywiście wpływ na cenę, bo grunty budowlane są tam drogie. Wysoka cena to również efekt poziomu wykończenia i wyposażenia mieszkań oraz architektury budynków. Projekty powstają bowiem niejednokrotnie w pracowniach znanych architektów, co dodatkowo podnosi rangę inwestycji.

Najszerszą ofertę apartamentów można znaleźć w Warszawie. Ceny są zróżnicowane, w zależności od lokalizacji na mapie miasta. Najwyższe są w centrum, ale i tam rozbieżność cenowa jest duża. Na przykład w Śródmieściu, na Muranowie można kupić 110-metrowy, 3-pokojowy apartament za 13 000 zł za metr kwadratowy, natomiast w Alei Róż również 3-pokojowe, 100-metrowe komfortowe lokum w przedwojennej kamienicy po remoncie kosztuje 38 950 zł za metr kwadratowy. Podobnie wysokie ceny oferuje słynna już apartamentowa wieża budowana przy ul. Złotej – po ostatnich obniżkach, związanych z przedłużającą się inwestycją, mieszkania kosztują średnio 27 000 – 36 000 zł za metr kwadratowy. Za miejsce w podziemnym garażu trzeba zapłacić dodatkowo około 80 000 zł.

W innych dużych miastach, jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, czy Poznań kupno mieszkania w standardzie apartamentu to wydatek rzędu średnio od 7 000 do 30 000 zł za metr kwadratowy. We Wrocławiu w Sky Tower, 51-piętrowym luksusowym wysokościowcu, ceny rozpoczynają się od 11 500 zł za metr kwadratowy na niższych kondygnacjach, a penthouse’y zajmujące najwyższe piętra są dwu- albo trzykrotnie droższe w zależności od opcji wykończenia i wyposażenia; natomiast w prestiżowych osiedlach poza centrum Wrocławia, jak Biskupin, Zalesie i Krzyki Borek ceny wynoszą już od 6 500 zł/ mkw. do ok. 13 000 zł/ mkw. Podobnie jest w apartamentowych wieżach Sea Towers w Gdyni, gdzie można zamieszkać płacąc od 11 000zł do około 20 000zł za metr kwadratowy mieszkania. 

Znane kurorty i miejscowości wypoczynkowe jak Sopot, Kołobrzeg, Świnoujście, Mielno, Giżycko, Zakopane, Wisła, Polanica Zdrój również oferują apartamenty. W Mielnie nowy apartament można nabyć już za 7 500 zł/ mkw. Średnie ceny w innych miejscowościach wynoszą od 9 000 zł/mkw. do ok. 16 000 zł/mkw. Zakup tego typu mieszkania w kurorcie to dobra inwestycja zarówno na własny użytek, jak i pod wynajem czasowy – timeshering.

Property Journal 8-9/2013

Translate »