Biura niczym z bajki – do zabawy i wypoczynku

Współczesne biura mają coraz mniej wspólnego z typowymi pomieszczeniami do pracy, wyposażonymi w stanowiska dla pracowników i sale konferencyjne. Owszem – te elementy nadal się w nich znajdują, ale coraz częściej nadaje im się nową formę, która ma sprawić, że biuro upodobni się swym charakterem do domowego salonu a nawet miejsca do zabawy i relaksu.

Do najważniejszych obecnych trendów należą flexible workplace, shared desk i biura typu lounge (z ang. salon). We wszystkich tych koncepcjach, które występują zazwyczaj łącznie stawia się po pierwsze na nieprzypisywanie pracownika do konkretnego miejsca, w którym w pozycji siedzącej przez 8 lub 10 godzin ma wypełniać swoje obowiązki, po drugie na niebanalny, zróżnicowany, zindywidualizowany wystrój, pomieszczenia przeznaczone do różnego typu aktywności oraz „ciepły’ charakter przestrzeni biurowych.

Pracownik w takich biurach może dostosować miejsce swojej pracy do własnych oczekiwań i zmieniać je wielokrotnie w ciągu dnia. Wyposażony w laptop z wi-fi może wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca w biurze, może też – w razie potrzeby – skorzystać ze strefy relaksu.

Flexible workplace to przestrzeń biurowa gdzie – dzięki specjalnie dobranym meblom – można np. wykonywać swoje obowiązki na stojąco (regulowana wysokość blatów). Różnego rodzaju strefy pracy (zespołowej, do pracy cichej, do kontaktu z klientami) premiują aktywność, a nie wykonywanie obowiązków w dewastującej nasze zdrowie – pozycji siedzącej.

Bardzo ważnym elementem nowej filozofii „aranżacja biurowca” są odważna kolorystyka i meble absolutnie nie kojarzące się z typowym biurem. Stawia się więc na ciepłe, wesołe i jaskrawe kolory, niebanalne – różniące się od siebie – aranżacje poszczególnych pomieszczeń. W miejsce rzędów biurek i krzeseł pojawiają się np. wygodne pufy, fotele i kanapy oraz niskie ławy przy których można wygodnie usiąść z kontrahentami czy współpracownikami i omówić analizowany problem.
Wystrój nawiązujący do domowego salonu ma podkreślać wrażenie intymności, ciepła przestrzeni, co jest szczególnie ważne, jeśli w biurze spędzamy większość naszego dnia.

Z tego samego powodu stawia się na rozbudowane strefy relaksu – szczególnie istotne, jeśli pracownicy wykonują zadania kreatywne. Współczesne strefy relaksu często przypominają np. puby. Na ich wyposażeniu znajdują się m.in. automaty do gry, książki, stoły bilardowe itp. Są oczywiście wygodne kanapy, na których można się wyciągnąć I np. posłuchać muzyki.

W awangardzie nowoczesnych aranżacji biurowych pozostaje firma Google, która stawia na niebanalne, wysoce nowatorskie rozwiązania. Swoistą legendą pozostaje już jedno z biur firmy – w Zurychu.

Rozbudowane strefy relaksu, zróżnicowany wystrój poszczególnych pomieszczeń, fantazyjne kształty mebli i wyposażenia sprawiają, że klient lub pracownik może poczuć się tam jak w przestrzeni nieomal „wyciągniętej’ z bajki, czy wesołego miasteczka. Są więc np. zjeżdżalnie którymi można się przenosić z jednego poziomu do drugiego, kolejki, huśtawki, salony gier, parkiet do koszykówki i wiele pomieszczeń tematycznych, często wyposażonych w dużą liczbę zieleni. Wszystko tworzy bajeczną, niepowtarzalną i zaskakującą kompozycję.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN