Błędy, opóźnienia, wysokie ceny – co zniechęca nabywców? Nowy raport o rynku pierwotnym

„Dobrze, ale mogłoby być lepiej” – tak większość Polaków ocenia zakup swojego mieszkania z rynku z pierwotnego. Jakie wyzwania stawia przed nabywcami kupno nieruchomości od dewelopera?

Tej kwestii w swoim najnowszym raporcie przyjrzał się serwis Morizon.pl . Najwięcej klientów deweloperów uskarża się na opóźnienia w trakcie oddawania lokali do użytku – ten problem wskazał co szósty ankietowany. Dodatkowo 16% kupujących przyznało, że w swoich nowych mieszkaniach znaleźli rozmaite niedoróbki, odkryte już po przeprowadzce.

Niemiłym zaskoczeniem mogą okazać się także koszty wykończenia. Cena urządzenia mieszkania w stanie deweloperskim często wykracza poza początkowe plany. „Założony budżet na wykończenie należy pomnożyć razy dwa, albo i razy trzy” – mówi jeden z ankietowanych. Co dziesiąty nabywca został narażony na dodatkowe, pierwotnie nieprzewidziane koszty.

Tylko 15% klientów biur deweloperów stwierdziło, że cała transakcja, włącznie z odbiorem, przebiegła bez żadnych problemów. Przy czym warto zauważyć, że zdecydowana większość nabywców lokali z rynku pierwotnego woli kupować mieszkania samodzielnie, bez pomocy pośrednika.

Autorzy raportu wymieniają również przyczyny, dla których zakup na rynku pierwotnym cieszy się nieustającą popularnością. Ankietowani najczęściej decydują się na zakup nowego mieszkania przede wszystkim dlatego, że jest ono… całkowicie nowe. Dużym atutem jest też możliwość w pełni samodzielnego wykończenia własnych czterech kątów.

W trakcie wyboru mieszkania kupujący kierują się głównie dostępnym metrażem, przy czym równie ważnymi kryteriami pozostają cena i lokalizacja – te aspekty wskazali niemal wszyscy respondenci.

fot. archiwum