Branża nieruchomości dla kobiet – Mentoring kruszy stereotypy

27 mentorów i 30 uczestniczek. We wrześniu ruszył Program Mentoringowy dla młodych, ambitnych pań z branży nieruchomości. Dziś ma już na koncie pięć spotkań oraz dziesiątki komentarzy i pełnych emocji dyskusji.

Swoimi doświadczeniami dzielą się prezesi i członkowie zarządu największych firm sektora w Polsce, w tym finalistki konkursu Top Woman in Real Estate. Mecenasem projektu jest EPP.

„To pierwsza tak szeroka inicjatywa, która otwiera drzwi najwyższej klasy ekspertów dla młodej, niedoświadczonej jeszcze kadry menedżerskiej. Postawiliśmy na kobiety, ponieważ ich kompetencje w branży rosną, niestety zbyt często nieproporcjonalnie do piastowanych stanowisk” – mówi Krystyna Swojak, inicjator projektu i organizatorka konkursu Top Woman in Real Estate.

Rozmowa z doświadczonym menedżerem w momencie, kiedy ścieżka kariery się krystalizuje, to najcenniejsza pomoc, jaką może otrzymać młody pracownik. To wtedy pojawiają się problemy w konfrontacjach ze starszymi kolegami, potrzeba zachowania asertywności, nowe wyzwania w relacjach z przełożonymi i konieczność zawalczenia o swoje racje.  

„Wyruszyłyśmy w podróż. Przez najbliższe 10 miesięcy wędrujemy w nieznane, wspólnie z doświadczonymi przewodnikami, aby uwierzyć w swoje możliwości i dotrzeć tam, gdzie do tej pory nie miałyśmy odwagi. Program pozwolił mi obiektywnie spojrzeć na swoje cele, bez wpływów emocjonalnych czy organizacyjnych. Bardzo pomogło mi przepracowywanie z udziałem mentorów realnych sytuacji i popełnionych błędów” – komentuje mentee Alicja Mycek, Hillwood Polska.

Jak działa Program

Z listy ponad 70 zgłoszeń Rada Programowa wybrała 30 pań, znajdujących się w przełomowym momencie rozwoju swojej kariery. Grupy mentorów oraz mentee odbyły oddzielne szkolenia dotyczące zaangażowania w Program, prowadzone przez guru coachingu, Tomasza Sławińskiego z Kingmakers. Następnie młode uczestniczki przeszły test Gallupa, by zidentyfikować swoje wrodzone talenty i umiejętności. Zadaniem każdej z pań było m.in. wyznaczenie sobie celów, które chciałyby osiągnąć dzięki spotkaniom z mentorami. Na koniec każda z mentee mogła wybrać 10 mentorów, z którymi będzie chciała konsultować się w ciągu roku.

W wielu odsłonach

W trakcie trwania Programu edukacja i networking przeplatają się wzajemnie. Każdy z mentorów, a jest ich 27, spotyka się w swobodnej formule z sześcioma uczestniczkami. Obie strony mają przemyślane kluczowe punkty, które powinny być poruszone w konsultacjach. „Z przyjemnością zaangażowałem się w Program jako mentor, bo wraz z EPP chcemy wspierać kobiety branży nieruchomości w realizacji ich celów biznesowych. Ten Program to wspaniała inicjatywa”  – komentuje  Hadley Dean, CEO EPP.

Dodatkowo, mentee spotykają się w swoim gronie w każdy pierwszy czwartek miesiąca, by przedyskutować wnioski z konsultacji i podzielić się obserwacjami na temat wyzwań w rozwoju kariery. Biorą też udział w ogólnopolskiej serii spotkań networkingowych Real Estate Talks.

Wyzwanie: asertywność

Z dotychczasowych warsztatów płynie jedno ważne przesłanie: uczestniczki najbardziej zainteresowane są rozwojem kompetencji miękkich i asertywności. Napotykają w swojej pracy problemy z zarządzaniem zespołami osób często od siebie starszych, chcą w komfortowy sposób łączyć ambicje zawodowe oraz życie rodzinne i rozwój pasji.

„Pierwsze spotkania z coachem i mentorami już stały się dla mnie impulsem do refleksji nad własnymi mocnymi i słabymi stronami oraz tym, co tak naprawdę potrzebne mi jest do tego, aby rozwijać się zawodowo.” – mówi Katarzyna Dziewulska, Greenberg Traurig Grzesiak.

To dopiero początek

Organizator konkursu deklaruje, że inicjatywa będzie miała swoją kontynuację w edycji 2020/2021. „Już z pierwszych spotkań i wypowiedzi zarówno mentorów jak i mentee wynosimy pewność, że Program jest strzałem w dziesiątkę. Mentoring skraca proces dochodzenia do ważnych stwierdzeń –  coś, co normalnie zabrałoby młodym ludziom lata, tu zabierze czas kilku sesji z osobami, które mają za sobą wiele doświadczeń.” – podsumowuje Krystyna Swojak.

Zachęcamy do śledzenia losów Programu na stronie topwoman.pl oraz do uczestniczenia w otwartych dla wszystkich spotkaniach Real Estate Talks. Natomiast panie, które chcą wypromować swoje sukcesy zawodowe zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu Top Woman in Real Estate.

fot. materiały prasowe