Budowa L’UNI odkrywa tajemnice

Rewitalizacja budynku L’UNI przyczyniła się do ujawnienia skrywanych od dawna tajemnic archeologicznych. Prace badawcze i analizy pomogły ustalić co mogło w przeszłości znajdować się pod inwestycją, odkryć fragmenty ceramiczne z okresu schyłku wczesnego średniowiecza oraz zabezpieczyć odlane z betonu drzwi schronowe.

Inwestycja biurowca L’UNI powstaje w budynku zaprojektowanym przez wrocławskiego architekta Theodora Milczewskiego w 1864 roku. Początkowo w obiekcie znajdowało się Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1939 roku wykonano w nim prace adaptacyjne chroniące budynek przed ewentualnymi zniszczeniami wojennymi, w tym przekształcono piwnicę na schron. Natomiast po wojnie stał się siedzibą wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Po przeprowadzeniu badań archeologicznych i szeregu analiz znalezionych obiektów, ich charakteru i powtarzalności przyjęliśmy, że najprawdopodobniej w XIII wieku na tym terenie znajdował się zakład produkcyjny – fabrica ecclesiae. Z dużą pewnością możemy stwierdzić, że był to zakład ceglarski. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest lokalizacja obiektu, a dokładniej łatwość pozyskania piasku, gliny czy drewna. Wskazują na to też odkryte przez nas paleniska pozbawione kopuł, w których uzyskiwano niskie temperatury, co przemawia za tym, że nie były przeznaczone do wytop lub zmiana struktury obrabianego surowca” – mówi dr Aleksander Limisiewicz, archeolog.

Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty m.in. naczyń ceramicznych, noża żelaznego, ceramiki budowlanej oraz osełki kamiennej.

W piwnicy budynku znajdował się schron wojskowy z tunelem ucieczkowym skierowanym w kierunku miasta. Wejścia do pomieszczenia broniły potężne betonowe drzwi, których ciężar stanowił wyzwanie przy demontażu. Przekazaliśmy je do Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militariów. Ponadto na uwagę zasługują znajdujące się w budynku w bocznej klatce schodowej granitowe schody wspornikowe z żeliwną balustradą z 1866 roku. Zostaną one w pełni odrestaurowane. Schody wspornikowe stanowią bardzo ciekawy i efektowny element architektoniczny nadający przestrzeni lekkości – komentuje Waldemar  Weintritt, inżynier projektu w firmie doradczej JP Weber, która zarządza projektem rewitalizacji budynku.

Obecnie budynek przechodzi rewitalizację i w połowie 2022 roku zostanie udostępniony jako biurowiec, który swój wyjątkowy charakter zawdzięczać będzie połączeniu zabytkowych elementów z nowoczesną myślą architektoniczną.

Nazwa L’UNI nawiązuje do francuskiego słowa „L’Université” i idealnie łączy się z historią tego miejsca, ponieważ inwestycja realizowana jest w neorenesansowym budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Za projekt rewitalizacji budynku odpowiedzialna jest Maćków Pracownia Projektowa. Projektem zarządza firma doradcza JP Weber. Nadzór inwestorski nad L’UNI pełni firma Prime Project. Generalnym wykonawcą prac jest firma “Oz-Bud” Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe. Za komercjalizację odpowiada Knight Frank.

fot. materiały prasowe