Budownictwo modułowe dobrze sobie radzi na rynku budowlanym

Budownictwo modułowe staje się coraz bardziej popularne. Z prefabrykowanych modułów można zbudować zarówno budynki wielorodzinne, jak też budynki użyteczności publicznej, m.in. przedszkola, szpitale czy domy opieki, ale także hotele w różnych standardach.  

To już jest stały trend – udział budynków prefabrykowanych w rynku wzrośnie do końca 2022 roku o 38%[1]. Drewniane budownictwo modułowe ma jeszcze jedną wielką zaletę – jest odpowiedzią na wyzwania, które branży budowlanej stawiają zmiany klimatyczne i wchodzące w życie od 1 stycznia 2021 nowe Warunki Techniczne.

[1] https://www.rolandberger.com/en/Publications/Prefabricated-housing-market.html

Technologia przyszłości

W najbliższych latach rynek budowlany będzie musiał dostosować się do efektów zmian klimatu. Idee zrównoważonego rozwoju, którymi kierują się ustawodawcy, w tym Unia Europejska, doprowadzą do odejścia od obecnie stosowanych materiałów i praktyk. Beton i stal używane są w budownictwie od dziesięcioleci, ale ostatnie lata dowiodły, że stosowanie ich w dużych ilościach generuje ogromne szkody środowiskowe. W przypadku stali trzeba też brać pod uwagę, że z każdym rokiem zmniejszać się będą złoża węgla i żelaza niezbędnych do jej produkcji.

Polska i polskie firmy – takie jak Unihouse SA – reagują na zmiany. Niedługo w życie wejdą Warunki Techniczne 2021, które mają zmniejszyć udział zapotrzebowanie na energię w nowo budowanych obiektach. Tymczasem Unihouse SA od lat rozwija technologię prefabrykowanych modułów ze szkieletem drewnianym. Każdy moduł jest produkowany i sprawdzany w fabryce w Bielsku Podlaskim, a ostateczny montaż następuje dopiero w miejscu inwestycji. Linia produkcyjna jest w pełni skomputeryzowana, co pozwala na precyzyjne odtworzenie projektu i wysoką jakość produkowanych modułów; jakość, której nikt nie jest w stanie zagwarantować budując w tradycyjny sposób. Dodatkowo, cały proces budowy trwa maksymalnie pół roku, a nie jak w wypadku budownictwa tradycyjnego co najmniej osiemnaście miesięcy. A to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy.

Dodatkowym atutem stosowanych przez Unihouse rozwiązań jest szybki i generujący mniej problemów technicznych niż tradycyjne budownictwo montaż. Dom z modułów może powstać na praktycznie każdym gruncie, a do tego odpada konieczność przygotowywania wielkiego placu budowy.

Budynki z modułów prefabrykowanych spełniają wszystkie normy ekologiczne, a do ich konstrukcji używa się wyłącznie przyjaznych materiałów dla środowiska: drewna, gipsu czy wełny szklanej. Spada przy tym ingerencja w środowisko naturalne, gdyż drewno jest surowcem odnawialnym.

Doceniani na całym świecie

– Budownictwo modułowe cieszy się dużą popularnością w krajach skandynawskich, które są głównym rynkiem zbytu dla Unihouse SA W samej Norwegii firma wybudowała już blisko 3 tysiące mieszkań, będąc największym polskim generalnym wykonawcą na tym rynku.

W Norwegii zrealizowaliśmy około 50 projektów osiedli mieszkaniowych. Wybudowaliśmy budynki o wysokości od trzech do nawet ośmiu kondygnacji. Wielkie doświadczenie uzyskane na rynkach skandynawskich chcemy przenieść do Polski – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse SA.

Warto dodać, że 1 czerwca 2020 roku Unibep SA, którego częścią jest Unihouse SA, podpisał umowę ramową na rynku szwedzkim na udział w Allmännyttans Kombohus, największym obecnie szwedzkim programie mieszkaniowym. Unibep SA przedstawił stronie szwedzkiej dwa projekty czteropiętrowego budynku w technologii modułowej o szkielecie drewnianym. Moduły wyprodukuje fabryka w Bielsku Podlaskim, po czym zostaną przetransportowane do Szwecji i tam zmontowane.

Możliwości i odporność

– Domy modułowe na drewnianym szkielecie nie odbiegają standardem, a nawet przewyższają inne stosowane w budownictwie materiały. Nasza technologia cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co sprawia, że budowle modułowe są doskonale izolowane i nie generują strat energii, a to przekłada się na realne oszczędności. Drewno, którego używamy do konstrukcji, jest też bardziej oddychającym materiałem niż np. beton, więc nie musimy martwić się o wentylację – mówi Marta Nazarczuk, kierownik Działu Technologii, Badań i Rozwoju Unihouse SA.

Drewniane moduły tworzone przez Unihouse, oprócz spełniania najsurowszych wymogów środowiskowych, pozwalają na stworzenie we wnętrzu domu przyjaznego mikroklimatu, co poprawia komfort mieszkania. Technologia modułowa daje też szerokie możliwości personalizacji wnętrza, a nawet demontażu domu i przeniesienia go w inne miejsce.

Budynki z modułów o konstrukcji drewnianej są też bezpieczne pożarowo. Dowiódł tego eksperyment pożarowy, który miał miejsce 25-26 sierpnia 2020 roku w Pionkach, na terenie bazy szkoleniowej Państwowej Straży Pożarnej. Jego organizatorami byli Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwowa Straż Pożarna. 

Na potrzeby eksperymentu Unihouse SA wyprodukował dwukondygnacyjny budynek w stosowanej przez siebie technologii modułów na drewnianym szkielecie, w którym wzniecono trzy pożary wewnętrzne i dwa zewnętrzne. I naukowcy, i pożarnicy byli pozytywnie zaskoczeni tym, jak pod wpływem ognia i wysokiej temperatury zachowuje się budynek wykonany z modułów o konstrukcji drewnianej. Gdy w pomieszczeniu z pożarem temperatura maksymalna wynosiła 1160 stopni Celsjusza, w pomieszczeniu powyżej na podłodze było zaledwie 23 stopnie.

Wyniki eksperymentu niewątpliwie będą miały wpływ na zmianę przepisów prawa pozwalającego na budowę w Polsce coraz większych i wyższych budynków w technologii modułowej drewnianej. Co istotne, Ministerstwo Środowiska monitoruje ten projekt, a Rada Mieszkalnictwa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazuje, że budownictwo drewniane może być istotną częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.

fot. materiały prasowe