Ceny gospodarstw rolnych bardzo zróżnicowane

Ziemia rolna drożeje sukcesywnie od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez ten czas ceny poszły w górę o ponad 260 proc. Inwestorzy ciągle postrzegają takie grunty, jako dobrą lokatę kapitału oraz szansę na duży zysk, po otwarciu w 2016 roku rynku dla klientów zagranicznych. Jak natomiast kształtują się ceny nie tyle samych gruntów, co całych gospodarstw rolnych?Sprawdziliśmy to na przykładzie ofert z WGN.

Stawki w tym segmencie są bardzo zróżnicowane, w zależności nie tylko od wielkości gruntu, ale również rodzaju, liczby, wielkości i wyposażenia budynków mieszkalnych i gospodarczych wystawionych na sprzedaż.

Średnia cenowa ofert zamieszczanych w ciągu ostatniego półrocza to 4000 zł za metr kwadratowy, jednak nie jest to miarodajna stawka – bowiem, jak zobaczymy na przykładzie poszczególnych ogłoszeń rozpiętość jest w tym przypadku bardzo duża, a średnią „zaburzają’ z jednej strony bardzo drogie oferty, z drugiej takie gospodarstwa, które są wystawiane na sprzedaż praktycznie za bezcen.

f_ (79)

Najdroższe oferty stanową gospodarstwa o dużym areale ziemia rolna jest wysokiej klasy i dochodzi wyposażenie rolnicze. Jedną z takich ofert będzie gospodarstwo rolne z województwa pomorskiego, wystawione na sprzedaż za 35 mln zł. Chodzi o 485 hektarów ziemi, z czego ponad 300 stanowią użytki orne (ponad 250 ha klasy II – IIIb), są też użytki zielone, teren zalesiony i nieużytki, budynek biurowy oraz baza sprzętowa. Sprzedający wystawia też kilkadziesiąt urządzeń rolniczych (kombajny, ciągniki, pługi, przyczepy, rozrzutniki, opryskiwacze). Jak więc widzimy – mamy do czynienia z kompletną ofertą – co oczywiście wpływa windująco na cenę.

Podobne ogłoszenie znajdziemy w województwie śląskim, gdzie jeden ze sprzedających wystawił gospodarstwo rybackie, w skład którego wchodzi 49 hektarów gruntów (m.in. 7 stawów produkcyjnych) oraz działka siedliskowa zabudowana dwoma wolnostojącymi budynkami mieszkalnymi o łącznej powierzchni użytkowej 224,03 m2. Cena takiego gospodarstwa wynosi 2,5 mln zł. 17 mln zł, to z kolei cena ofertowa sprzedaży 296,5 ha gospodarstwa hodowlanego z województwa pomorskiego. Oferent sprzedaje też maszyny rolnicze, budynki gospodarcze itp.

Wśród ogłoszeń WGN, zamieszczanych w kategorii gospodarstw rolnych, sporą część stanowią również te, które adresowane są nie tyle do rolników, co bardziej do klientów zainteresowanych atrakcyjnie położonymi nieruchomościami, dającymi możliwość prowadzenia agroturystyki itp.

Przykład to – gruntowanie wyremontowana nieruchomość na Mazurach, w skład której wchodzi dom murowany oraz stodoła przystosowana do celów wypoczynkowo – turystycznych i 2,5 ha ziemi. Całość wyceniono na 950 tysięcy złotych, co daje 5700 zł za metr kwadratowy budynku.

Inna, podobna oferta, to dom mieszkalny z zabudowaniami gospodarczymi, również na Mazurach – gdzie oferent sprzedaje 180 m kw. domu, obiekty gospodarcze i 2,78 ha ziemi. Budynki są położone w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji i gruntowanie odremontowane – taką ofertę więc również należy traktować jako nie stricte rolniczą, a skierowaną do osób, które chcą kupić dom bądź np. zamierzają prowadzić działalność turystyczną.

Z przeglądu ogłoszeń zamieszczanych w WGN wynika, że spora podaż tego typu nieruchomości występuje właśnie na Mazurach i tam też takie domy wraz z ziemią oraz budynkami gospodarczymi, uzyskują najwyższe wyceny. Jeśli chodzi o duże i kompleksowo wyposażone gospodarstwa rolne – zauważamy większą podaż w województwie pomorskim.

Do najtańszych ofert z kolei należą te, które zawierają zarówno mały areał gruntów jak i budynki o gorszym stanie technicznym i w gorszym położeniu. Ceny takich nieruchomości mieszczą się w przedziale 1600 – 2000 zł za metr kwadratowy, choć można spotkać i takie – wyceniane nawet poniżej 1000 zł za metr.

Przykład to ogłoszenie z jednej z miejscowości dolnośląskich, gdzie oferent sprzedaje gospodarstwo, wraz z dużym, trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym. Powierzchnia całkowita obiektu to 500 m kw. – cena 780 zł za metr.

Podsumowując – wśród ofert dotyczących gospodarstw rolnych należy odróżnić te, które sprzedawane są z myślą o prowadzeniu działalności rolniczej, oraz te, które wystawione zostały ze względu na nieruchomości mieszkalne, z ewentualnym niewielkim areałem ziemi. Za duże gospodarstwa(kilkaset hektarów), z pełnym wyposażeniem należy płacić niejednokrotnie po kilkanaście milionów złotych. Z kolei atrakcyjne nieruchomości mieszkalne w wiejskich lokalizacjach, zwłaszcza z potencjałem turystycznym, kawałkiem ziemi i budynkami gospodarczymi wyceniane są o kilkanaście procent wyżej niż wynosi średnia cenowa za domy mieszkalne, która jest na poziomie około 3000 zł za metr kwadratowy.

Iwona Hryncewicz na wgn

Iwona Hryncewicz

Analityk Rynku Nieruchomości / Propertyjournal.pl