Czerwony klon wyrósł w zabytkowej części Krakowa

Piękny, kilkumetrowy klon czerwony pojawił się wczoraj w samym centrum Krakowa na skrzyżowaniu ulic Stradomskiej i św. Agnieszki. Jego nasadzenie sfinansował deweloper Angel Poland Group w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Drzewo ma być symbolem zielonych zmian, do których zobowiązał się deweloper.

Zasadzony przy skrzyżowaniu ulic św. Agnieszki i Stradomskiej klon czerwony nie jest sadzonką – to “dorosłe”, dorodne drzewo o obwodzie pnia przekraczającym 40 centymetrów. O możliwość umieszczenia dużego drzewa w tym miejscu zawnioskowała do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie rodzina mieszkająca przy ulicy Stradomskiej, a w czerwcu 2020 roku tę inicjatywę wsparł formalnie i finansowo deweloper Angel Poland Group, który przy ulicy Stradomskiej realizował wcześniej dwie inwestycje – mieszkaniową Angel Stradom oraz hotel „12/14 Stradom House” należący do grupy Autograph Collection by Marriott.

– Jesteśmy pełni szacunku do pięknej historii tego miejsca. Niegdyś mieścił się tutaj kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, a związana jest też z nim dobroczynna działalność siostry Kazimierza Wielkiego, Elżbiety Łokietkówny. Mamy nadzieję, że klon posadzony w samym centrum miasta będzie przypominał o historii tego miejsca. Wierzymy również, że stanie się początkiem zielonych zmian w Krakowie, których inicjatorem będzie między innymi nasza firma – zaznacza Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie.

W nawiązaniu do historycznej działalności Elżbiety Łokietkówny, klon będzie nosić imię „Elżbieta”. Poprzez posadzenie drzewa deweloper chce uczcić pamięć tego miejsca, ale także zaznaczyć, że firmy działające na rynku nieruchomości nie mogą ignorować sygnałów wysyłanych przez środowisko.

– Cieszę się, że to imię w łagodny sposób łączy się także z imieniem mojej matki Eliese, która przekazała miłość do drzew następnemu pokoleniu. Drzewa oczyszczają miejskie powietrze i wpływają na nasze zdrowie. W nowoczesnym świecie, to drzewa są „płucami” miast i potrzebujemy ich teraz bardziej niż kiedykolwiek – mówi Orit Samuel, twórczyni koncepcji „Zielone Fundamenty Angel”. – W miastach, w których działamy, znajdujemy wspaniałych „sojuszników” we władzach miasta i regionu. W Krakowie jest to szczególnie ważne. Często słyszymy, że jest on w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, dlatego zmiany muszą następować szybko – dodaje.

Deweloper podkreśla zaangażowanie innych instytucji w tę inicjatywę. Drzewo zasadził Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Operację poprzedziło wykonanie specjalnego “okienka”, które zapewnia korzeniom stały dostęp do wody. Pień klonu ma dodatkowo obrastać śnieguliczka. To sugestia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wydawał pozwolenie na nasadzenie w historycznej przestrzeni i miał wpływ na wybór gatunku drzewa. W ten sposób została zachowana spójność w stosunku do okolicznej roślinności.

fot. materiały prasowe