Czy to możliwe, że tynk na elewacji nie brudzi się i nie szarzeje?

Każdy inwestor marzy, by fasada jego domu jak najdłużej zachowała swój pierwotny, nieskazitelny wygląd, bez generowania dodatkowych kosztów w trakcie jego użytkowania. Niestety wiele otaczających nas elewacji ma skłonności do przedwczesnego starzenia się. Warto wiedzieć, że przy standardowych tynkach w paście już w 12-15°C spoiwo organiczne zaczyna mięknąć w porównaniu do stanu początkowego (temperatura zeszklenia Tg). Osiadające wówczas na elewacji kurz i zanieczyszczenia smogowe, przyklejają się do jej powierzchni, a drobne cząsteczki łączą się na stałe z powłoką i nie mogą zostać spłukane podczas deszczu. Doprowadza to do szarzenia elewacji, a promienie nie mogą się od niej odbijać, w efekcie czego traci ona swój blask. Widać to szczególnie przy jasnej kolorystyce.

Innowacyjny zestaw Baumit CrystalSet pozwala o tym zapomnieć i długo cieszyć się pięknym wyglądem fasady, bez częstych zabiegów konserwacyjnych, takich jak mycie czy malowanie elewacji. Sprawdzi się on zarówno jako element systemu ocieplenia opartego na styropianie lub wełnie mineralnej, lecz można go zastosować także na nowe i stare podłoża mineralne.

W CrystalSet pierwszoplanową rolę odgrywa Baumit CrystalTop – pierwszy na rynku tynk mineralny w postaci pasty gotowej do użycia. Bazuje on głównie na składnikach pochodzących z natury – 95% jego składu stanowią mineralne składniki pochodzenia krystalicznego i nieorganicznego z naturalnych źródeł, w tym wiążące hydraulicznie, a pozostałe 5% stanowi rewolucyjne technologicznie spoiwo mineralne.

Przewaga mineralnych składników wraz z innowacyjnym spoiwem sprawiają, że tynk ten jest wytrzymały i odporny na warunki pogodowe. Nie jest termoplastyczny, co oznacza, że nie ulega uplastycznieniu pod wpływem wzrostu temperatury. Do minimum ogranicza to ryzyko pojawienia się spękań na jego powierzchni. To jednak dopiero początek niezwykłych możliwości tego mineralnego tynku premium. Jego krystaliczna powierzchnia, w połączeniu z właściwościami antystatycznymi (tzw. crystal effect), zapewniają elewacji najwyższą ochronę przed agresywnymi zanieczyszczeniami z powietrza. Dużym atutem tego produktu jest także wysoka dyfuzyjność pary wodnej, w efekcie czego tworzy on na elewacjach „oddychającą” warstwę wykończeniową.

Tynk Baumit CrystalTop występuje w zestawie z dedykowanym aktywatorem Baumit CrystalActivator, przeznaczonym do użycia jako warstwa podkładowa. Jego zadaniem jest uruchomienie procesu wiązania i krystalizacji tynku, dlatego oba te produkty powinny być zawsze stosowane w komplecie.

Oba produkty są łatwe w aplikacji, a tynk Baumit CrystalTop dodatkowo łatwo się zaciera, gwarantując wysoką wydajność prac. Na podkreślenie zasługuje również pewność koloru i struktury, znana z tynków gotowych do użycia. Dużym plusem z perspektywy wykonawcy jest także bezpieczeństwo i brak problemów związanych z aplikacją produktu w szerokich granicach technologicznych.

fot. materiały prasowe 

Translate »