Dawna Poczta – lofty w historycznej przestrzeni

Otwarta powierzchnia, ponadprzeciętna wysokość i przeszklenia pomieszczeń, surowość ścian – to podstawowe wyróżniki loftów. Kiedyś popularne jako miejsca zamieszkania uboższych grup społecznych (np. po wojnie w londyńskich magazynach portowych), z czasem zyskiwały  popularność wśród artystycznej bohemy (nowojorskie TriBeCa i SoHo), by w końcu stać się przestrzenią do życia chętnie wybieraną przez bogatą, wymagającą klientelę. Euro Styl S.A. z Grupy Dom Development stworzył wyjątkowe lofty mieszczące się w zabytkowym budynku Dawnej Poczty – inwestycji mieszkaniowej położonej w gdańskim Dolnym Wrzeszczu. Deweloper ma w planach ponadto realizację kolejnych loftów – w przygotowywanym projekcie na Młodym Mieście.

– Prawdziwe, czyli tzw. hard lofty, powstają w wyniku rewitalizacji budynków poprzemysłowych i użytkowych, takich jak fabryki, magazyny, spichlerze, a nawet szkoły i kościoły. Zlokalizowane są w dużych miastach, często w centralnie położonych dzielnicach, z których wycofywane są funkcje przemysłowe. Inwestycje tego typu nie są jednak w naszym kraju częste, głównie dlatego, że ich realizacja wiąże się z dużo wyższymi niż w przypadku nowobudowanych domów kosztami. Dłuższy, niż w przypadku standardowych projektów mieszkaniowych, może być też proces przygotowania inwestycji, choćby ze względu na konieczność konsultacji projektów ze służbami konserwatorskimi – wyjaśnia Karolina Karczewska, architekt Euro Styl S.A. z grupy Dom Development.

Ostateczny efekt urządzania loftów w historycznie przemysłowych czy użytkowych przestrzeniach jest jednak wart zachodu. Tak też będzie w zabytkowym budynku Dawnej Poczty w gdańskim Dolnym Wrzeszczu. Gmach, zaprojektowany przez niemieckiego architekta Adolfa Bielefeldta, powstał w 1929 roku. Działała w nim Poczta Wolnego Miasta Gdańska. Dwa lata po II wojnie światowej ponownie otwarto tu placówkę pocztową, która funkcjonowała do 2005 roku. Podczas wojny zniszczeniu uległa ostatnia kondygnacja poczty i charakterystyczny, czterospadowy dach. Budynek odbudowano w niepełnej formie. Teraz, dzięki renowacji, której podjął się Euro Styl, odzyska swój dawny blask.

W trzykondygnacyjnym budynku powstanie pięć 2-poziomowych loftów z dachowymi świetlikami. Lokale będą miały wysokość 5 metrów i 30 centymetrów. Na obecnym etapie zaawansowania inwestycji nabywcy sami mogą zdecydować, czy zostawić w nich otwartą przestrzeń, z jak najmniejszą liczbą ścian wydzielających poszczególne pomieszczenia, czy też ją podzielić. Późniejsze zmiany w funkcjonalnym układzie lokalu również będą możliwe – ścianki będzie można zlikwidować, ponieważ nie będą miały charakteru konstrukcyjnych. Do loftów będzie prowadziła reprezentacyjna, elegancka strefa wejścia.

Inwestycję dopełnią dwa nowe, oryginalnie zaprojektowane skrzydła budynku, z nadającymi lekkości przeszkleniami i loggiami, w których znajdą się 72 mieszkania o zróżnicowanych metrażach. Między nimi i zabytkowym, odrestaurowanym gmachem poczty powstanie kameralne, zapraszające do wypoczynku, zielone patio. Euro Styl, który dał się już poznać, jako deweloper zapraszający do współpracy przy projektach mieszkaniowych twórców sztuki, również tu zadbał o artystyczny wymiar przestrzeni. Patio zostanie wzbogacone instalacją artystyczną autorstwa Elvina Flamingo, wykładowcy i prodziekana ds. Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dawna Poczta to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia loftowa inwestycja Euro Stylu. Deweloper planuje również powstanie loftów w niezwykłym budynku dawnej montowni kadłubów, tzw. hali U-Bootów, znajdującej się na postoczniowych terenach na Młodym Mieście w Gdańsku.

fot. materiały prasowe