DB Schenker Logistics otworzył Zielony Terminal

DB Schenker Logistics uruchomił ostatnio nowy terminal pod Białymstokiem. Obiekt jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne przyjazne środowisku.

J.Górski kadr – Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju dbamy, aby nasze procesy były jak najbardziej efektywne i ekologiczne. Staramy się minimalizować negatywny wpływ na otoczenie – mówi Janusz Górski, Prezes DB Schenker Logistics w Polsce. – Nasza misja brzmi: Dostarczamy Przyszłość – a to oznacza zarówno przyszłość pracowników, partnerów biznesowych, jak i lokalnych społeczności. Koncentrujemy się na lepszym wykorzystaniu zasobów, co stanowi kluczowy element kultury Lean, którą budujemy w naszej firmie.

Dotychczasowy białostocki terminal zlokalizowany był w mieście. Nowe położenie w odległości ok. 10 km od Białegostoku zmniejszy natężenie ruchu na ulicach, co jest korzyścią dla mieszkańców i wpisuje się w strategię odpowiedzialności społecznej DB Schenker Logistics.

Obiekt został zaprojektowany z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku, z myślą o oszczędności energii, redukcji emisji CO2, efektywnej gospodarce wodnej i cieplnej.

– Terminal jest wyposażony w lampy LED-owe i solarne, co pozwala na ograniczenie emisji CO2 o ponad 30 ton rocznie. Kolektory słoneczne na dachu części biurowej umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej. Terminal magazynuje także ponad 7000 litrów deszczówki, dzięki której można zmniejszyć zużycie wody wodociągowej. Konstrukcja budynku zapewnia optymalizację światła dziennego w pomieszczeniach, dobrą akustykę i jakość powietrza – wylicza Anatol Ostapczuk, szef operacyjny Oddziału Białystok w DB Schenker Logistics.

W hali zostały zamontowane urządzania grzewczo-wentylacyjne pozwalające na odzysk ciepła. Specjalny piec kondensacyjny to najbardziej ekologiczne rozwiązanie tego typu na rynku.

Obecnie terminal jest w trakcie certyfikacji BREEM (British Research Establishment Environmental Assessment Method), stosowanej na całym świecie metody oceny w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej i odpadami oraz komfortu dla użytkowników.

Terminal DB Schenker Logistics w Złotorii koło Białegostoku jest zlokalizowany przy trasie E67, łączącej Europę Środkową ze Skandynawią. Łączna powierzchnia działki wynosi ok. 28 000 mkw., w tym powierzchnia terminalu to 2000 mkw., a powierzchnia części biurowej i socjalnej dla pracowników i kierowców – blisko 350 mkw. Na placu przewidziano miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych. Wokół granicy działki znajduje się trzystopniowy pas zieleni.

fot. materiały prasowe