Deweloperzy biurowi nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa

Warszawa stoi nadal na czele branży biurowej w Polsce. Liderem wśród miast regionalnych pozostaje Kraków.

Rok 2015 przyniósł branży biurowej w Polsce kilka pozytywnych informacji: po pierwsze zakończył się rekordowym wynikiem, jeżeli chodzi o zainteresowanie ze strony najemców nie tylko w Warszawie, ale także w miastach regionalnych. Po drugie, po raz pierwszy byliśmy świadkami sytuacji, w której łączna podaż nowych inwestycji w miastach regionalnych przekroczyła wynik uzyskany przez deweloperów realizujących projekty biurowe w stolicy.

Nie można zapominać również o tym, że bardzo pozytywnym symptomem na rynku był fakt, że przy wciąż wysokiej podaży nowych inwestycji wskaźnik pustostanów dla całego kraju nie tylko nie odnotował wzrostu, ale w zestawieniu rok do roku był niższy w porównaniu z 2014 r. Na pozytywny klimat w branży biurowej w Polsce w 2015 r. wpłynęło większe zainteresowanie wynajmem nowoczesnej powierzchni biurowej przez firmy z szeroko rozumianej branży outsourcingowej.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w ubiegłym roku to właśnie przedsiębiorstwa z sektora BPO/SSC oraz IT stanowiły największą grupę najemców. Nie można w tym miejscu pominąć faktu, że część z nich to firmy, które zdecydowały się na rozszerzenie swojej działalności w Polsce, a sporą grupę tworzą nowe podmioty, które otworzyły swoje pierwsze siedziby nad Wisłą – i które z dużym prawdopodobieństwem będą rozszerzać swoją ekspansję w naszym kraju.

Mimo iż miasta regionalne wyprzedziły w 2015 roku Warszawę pod względem ilości oddanej do użytku powierzchni, to stolica wciąż pozostaje niedoścignionym liderem branży biurowej w Polsce. Podaż powierzchni biurowej zbliża się tu już do granicy 5 mln mkw., a to wynik, który pozostaje poza zasięgiem pozostałych miast, podobnie jak dane dotyczące wynajmowanej powierzchni – wskaźnik osiągnięty w 2015 r. przez Warszawę (ponad 800 000 mkw. wynajętej powierzchni) niemal dwukrotnie przewyższa wynik miast regionalnych (łącznie ok. 500000 mkw.).

Najbardziej rozwiniętym rynkiem nieruchomości biurowych wśród miast regionalnych pozostaje Kraków, lecz dystans, który dzieli stolicę Małopolski od Wrocławia pod względem dostępnej powierzchni, jest coraz mniejszy. Jednego możemy być pewni – Kraków pozycji lidera miast regionalnych na rynku biurowym nie odda tak łatwo. A dobitnym potwierdzeniem tej tezy wydaje się być wynik dotyczący wynajętej powierzchni. W 2015 r. w stolicy Małopolski padł zdecydowany rekord – wynajętych zostało tu ok. 220 000 mkw. powierzchni biurowej. Dzięki temu współczynnik pustostanów wyniósł 5,5%, a to oznacza, że Kraków pod tym względem wypada najlepiej wśród wszystkich największych miast w Polsce – czytamy w raporcie portalu e-biurowce.pl „Polski rynek biurowy 2015. Inwestycje. Architektura. Produkty”.

fot. archiwum