Deweloperzy zadowoleni ze sprzedaży lokali usługowych

Deweloperzy widzą duże zainteresowanie lokalami usługowymi zlokalizowanymi na terenie nowopowstałych osiedli.

Eksperci nie mają złudzeń – rynek deweloperski bije rekordy. Jak podaje GUS, deweloperzy na terenie całego kraju sprzedali ponad 37 tys. mieszkań w przeciągu pół roku. Ostatni tak pozytywny wynik został odnotowany 8 lat temu, kiedy przekroczono 35 tys. transakcji. Pomagają w tym niskie stopy procentowe oraz zmiany w prawie – na przykład dodatkowa pula środków z programu MdM. Co istotne, oprócz lokali mieszkalnych, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się też lokale użytkowe, które przy utrzymującym się popycie na mieszkania, znajdują właścicieli w szybkim tempie.

Sklep, restauracja, a nawet przedszkole

Co kusi inwestorów? Zwracają uwagę na wiele aspektów, takich jak lokalizacja, możliwość wykorzystania chodnika czy liczba mieszkańców osiedla. – Oczekiwania klientów są bardzo różne, w zależności od przeznaczenia lokalu. Na przykład dla osób chcących otworzyć własną restaurację, ważny jest szeroki chodnik, który może zostać zaadaptowany na ogródek – zaznacza Teresa Witkowska z warszawskiego osiedla Alpha Park. Jak podkreśla, właśnie dlatego deweloperzy bardzo często na terenie jednej inwestycji oferują zróżnicowane lokale. Wszystkie lokale usługowe, które są dostępne w naszej warszawskiej inwestycji, znajdują się przy ulicy i są zróżnicowane pod względem metrażu (od 98 do 322 m2). Co istotne, grunt na którym znajduje się osiedle jest własnością RED Development, co w przeciwieństwie do użytkowania wieczystego oznacza niższe koszty utrzymania lokalu.

Im więcej mieszkańców, tym więcej klientów

W przypadku inwestycji Red Park, zlokalizowanej na poznańskim Dębcu, do dyspozycji kupujących są jeszcze 4 lokale. Zdaniem Anny Mróz z biura sprzedaży osiedla duży wpływ na zainteresowanie lokalami użytkowymi ma liczba mieszkańców na danym osiedlu. – W naszej inwestycji już teraz jest 270 mieszkań, a to dopiero połowa. Im więcej mieszkańców, tym więcej klientów sklepów, restauracji czy nawet przedszkoli.

Perspektywy dalej optymistyczne

Jak będzie wyglądać rynek w najbliższych miesiącach? Zdaniem ekspertów, dopóki sprzedaż nowych mieszkań będzie na tak wysokim poziomie, jak do tej pory, sprzedaż lokali usługowych również będzie cieszyć się dużym powodzeniem. – Analizując aktualną sytuację na rynku uważam, że w kolejnym półroczu pozytywny trend się utrzyma, na co duży wpływ będzie mieć dalszy rozwój gospodarczy. Powinno się to przełożyć na niesłabnące zainteresowanie lokalami usługowymi – podsumowuje Teresa Witkowska.

fot. RED Development