Dobre Osiedle nie tylko dla Młodych

Jak wiadomo z początkiem roku ruszył rządowy program dopłat do kredytów „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki niemu młodzi ludzie do 35 roku życia, kupując swoje pierwsze mieszkanie lub dom, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 lub nawet 15% wartości nieruchomości, czyli zdobyć fundusze niezbędne do pokrycia wkładu własnego, obowiązkowego już przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w 2014 roku. Tym razem dopłatami objęte zostały wyłącznie mieszkania i domy z rynku pierwotnego, czyli nowo wybudowane. Istotne jest, aby cena metra kwadratowego mieszkania mieściła się w określonym limicie cenowym, ustalanym dla danej lokalizacji np. we Wrocławiu wynosi on 4774 zł za mkw.

Ograniczenia związane są również z metrażem kupowanej nieruchomości. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 mkw., natomiast domu jednorodzinnego – 100 mkw. Wytyczne te są większe o 10 mkw. w odniesieniu do rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci. Co ważne, dopłata wyliczana będzie dla maksymalnie 50 mkw. mieszkania lub domu. Co ważne – został również określony limit kwot na dany rok do wykorzystania w ramach programu. I tak w bieżącym roku będzie to 600 mln zł, natomiast w 2015 – 715 mln zł. Limit ten oznacza, że po wyczerpaniu ww. kwot, nie będzie można już skorzystać z dofinansowania. Jak mówi Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin: – Od początku roku obserwujemy zwiększoną ilość zapytań dotyczącą mieszkań objętych dopłatą. W ramach Programu oferujemy lokale na dwóch inwestycjach we Wrocławiu: na Dobrym Osiedlu w dzielnicy Zakrzów oraz na Złotej Podkowie, na Krzykach Partynicach.

Zgodnie z zasadami programu „Mieszkanie dla Młodych”, singiel oraz rodzina bezdzietna otrzymają pomoc w wysokości 10% wartości nieruchomości. Natomiast osoba samotna lub rodzina posiadająca przynajmniej jedno dziecko, mogą liczyć na 15%. Każdy ubiegający się o dopłatę nie może być, w momencie podpisywania umowy kredytu, właścicielem, współwłaścicielem, ani najemcą innego mieszkania lub domu. Program obowiązywał będzie do 2018 roku. Kredyty z dopłatami wprowadziła do swojej oferty już większość działających w Polsce banków.

il. Dobre Osiedle we Wrocławiu, inwestor Rafin , materiały prasowe

Translate »