Dobre perspektywy dla krakowskiego rynku biurowego

W 2014 roku zasoby biurowe w Krakowie zwiększą się o prawie 20%. Duża aktywność deweloperów oznacza więcej ciekawych opcji dla najemców już w II połowie 2014 roku – wynika z danych Jones Lang LaSalle.

Podaż

Całkowite zasoby biurowe w Krakowie szacuje się na około 563 000 mkw., co czyni stolicę Małopolski drugim pod względem wielkości rynkiem w kraju (po Warszawie). Na koniec III kwartału w trakcie budowy było kolejne 124 800 mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.

Rafał Oprocha, z JLL w Krakowie komentuje: „Nadchodzący rok będzie rekordowym od kilku lat pod względem skali nowej podaży. Deweloperzy planują oddanie do użytku około 100 000 mkw. biur, co oznacza prawie 20% wzrost w porównaniu do 2012. Spodziewamy się jednak w dalszym ciągu mocnego popytu ze strony firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, poszukujących dodatkowych powierzchni ze względu na rozwój struktur. Najemcy z tej branży stanowią ok. 50% najemców w Krakowie”.

Stabilny popyt ze strony sektora nowoczesnych usług dla biznesu

Popyt w Krakowie utrzymuje się na stabilnym poziomie – w okresie od I do III kwartału 2013 podpisano nowe umowy najmu na ok. 65 000 mkw. (popyt netto). Na krakowskim rynku biurowym można zaobserwować obecnie lukę w związku z niewielką podażą nowych powierzchni biurowych w 2013 roku. Najemcy, poszukujący dużych modułów, podpisują często umowy najmu w projektach w budowie, aby zabezpieczyć sobie odpowiednią powierzchnię.

Współczynnik powierzchni niewynajętej

Mała liczba nowych inwestycji biurowych w całym 2013 roku (34 600 mkw. ogółem) przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej do poziomu 4,4% na koniec III kwartału. Z analiz wynika jednak, że w 2014 roku rynek stanie się bardziej zrównoważony, czemu będzie sprzyjać wysoka aktywność deweloperów.

Czynsze

Czynsze bazowe w najlepszych budynkach biurowych kształtują się w przedziale od 13,5 do 14,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie i pozostaną stabilne. Najemcy mogą liczyć na niższe stawki w projektach o niższym poziomie wynajęcia oraz w obiektach biurowych w budowie.

Krzysztof Jarocki z JLL informuje: „Najwięcej nowych projektów przypada na południowo – zachodnią część Krakowa, gdzie buduje się ok. 40 000 mkw. biur oraz na północno – zachodni rejon miasta, gdzie deweloperzy rozpoczęli realizację 36 000 mkw. Taki rozkład nowych projektów biurowych wynika z szeregu czynników, do których należy zaliczyć między innymi dostępność terenów inwestycyjnych. Gęstość historycznej zabudowy w samym sercu miasta uniemożliwia realizację większych projektów biurowych w tym rejonie. Z tego powodu działki pod nowe inwestycje biurowe nabywane są głównie w pobliżu centrum (np. Grzegórzki czy Podgórze) lub w lokalizacjach poza nim”.

Il. Kompleks biurowy Bonarka 4 Business

Tabela: źródło Jones Lang LaSalle,  [*nie obejmujący odnowień umów]

Translate »