Dobry początek roku dla Grupy Bosch

Bosch rozpoczął nowy rok na wyraźnym plusie we wszystkich sektorach działalności. W pierwszym kwartale 2014 r. obroty wzrosły o ok. 7%. W tym roku przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe spodziewa się wzrostu obrotów o około 3-5%.

– Kontynuujemy działalność w naszych dotychczasowych branżach oraz wchodzimy w nowe obszary. W świecie zintegrowanym z Internetem, korzystamy z naszej szerokiej wiedzy technicznej i specjalistycznej – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu Grupy Bosch, podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym spółki na świecie. Podobnie jak w poprzednim roku, także w pierwszym kwartale 2014 znaczący wzrost odnotował dział Techniki Motoryzacyjnej.

– Wyraźny wzrost obserwujemy także w pozostałych działach przedsiębiorstwa. Wśród regionów szczególnie dobrze rozwija się region Azji i Pacyfiku – poinformował dr Stefan Asenkerschbaumer, członek zarządu i CFO Grupy Bosch. Przedsiębiorstwo planuje dalszą poprawę wyniku w ciągu 2014 roku.

Jednym z ważnych obszarów przyszłego wzrostu obrotów Grupy są produkty i usługi wykorzystujące Internet. Dr Volkmar Denner uważa, że Grupa Bosch, posiadając know-how w dziedzinie sprzętu oraz szerokie kompetencje technologiczne, jest dobrze przygotowana do tego zadania. – Klasyczne atuty naszego przedsiębiorstwa, takie jak innowacyjność, jakość, obecność na rynkach międzynarodowych oraz integrująca siła kultury korporacyjnej liczą się także w świecie, w którym coraz poważniejszą rolę odgrywa Internet – powiedział Denner.

Rok 2013: wzrost obrotów i dochodu

W 2013 roku obroty Bosch zwiększyły się o 3,1%, do 46,1 mld EUR (*obroty ubiegłoroczne po dostosowaniu: 44,7 mld EUR). Wynik ten uwzględnia rezygnację z branży fotowoltaiki krystalicznej oraz efekty konsolidacyjne wynikające ze zmiany metod stosowanych w sprawozdawczości finansowej, a także ubiegłoroczne akwizycje. Z pominięciem efektu różnic kursowych obroty wzrosły o 6,3%. Silna waluta europejska znacząco obciążyła obroty przedsiębiorstwa ujemnymi efektami różnic kursowych w wysokości ok. 1,5 mld EUR. Zysk spółki Bosch w odniesieniu do dochodu przed odliczeniem podatków i odsetek (EBIT), liczony bez dodatkowych obciążeń ze strony fotowoltaiki, wyniósł 6%. Odpowiada to wartości EBIT 2,8 mld EUR. Na poprawę dochodu największy wpływ miał pozytywny rozwój działu Techniki Motoryzacyjnej.

Podwojenie obrotów w Azji i Ameryce do roku 2020

Regionem wzrostu numer jeden dla Grupy Bosch nadal pozostaje Azja. Do roku 2020 przedsiębiorstwo planuje podwoić obroty w tym regionie. Także w Ameryce Północnej i Południowej obroty powinny ulec podwojeniu do końca bieżącej dekady. Oprócz rozbudowy mocy produkcyjnych przedsiębiorstwo umacnia także swoje lokalne działania w obszarze badań i rozwoju. W najbliższych latach Bosch planuje znacząco zwiększyć obroty również w Afryce. W Europie, pomimo utrzymującej się słabej koniunktury, Bosch zamierza osiągnąć wzrost wyższy niż rynek. Przy okazji umacniania pozycji na rynkach międzynarodowych Bosch zintensyfikuje także działania w obszarze rozwoju produktów i usług dostosowanych do wymagań lokalnych odbiorców.

W 2014 roku Bosch przewiduje zwiększenie zatrudnienia zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku. W sumie na całym świecie ma zostać zatrudnionych ok. 9 000 osób z wykształceniem wyższym. W 2013 roku zatrudnienie w Grupie Bosch wzrosło o ok. 8 500, do 281 000 osób (*ubiegłoroczne zatrudnienie po dopasowaniu: 273 000 pracowników).

 

Translate »