Domowa garderoba – miejsce nie do przecenienia !

Nigdy nie jest za późno, aby stworzyć sobie garderobę z prawdziwego zdarzenia – niekoniecznie w osobnym pomieszczeniu. Ale jak zaprojektować garderobę?

W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło dostrzegać zalety, jakie niesie za sobą posiadanie garderoby. To rozwiązanie pozwala na doskonałą organizację przestrzeni, nie tylko maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystując dostępne miejsce, ale również wzbogacając aranżacyjnie swoim designem dane wnętrze.

– Dzięki przemyślanemu rozkładowi półek lub nowoczesnym rozwiązaniom garderobianym, nasza garderoba znajdzie swoje miejsce bez względu na metraż pomieszczenia, pozwalając przy tym na wysoce funkcjonalne przechowywanie. Przy jej projektowaniu pamiętajmy o kilku praktycznych wskazówkach, które ostatecznie pomogą w stworzeniu w pełni dopasowanej do naszych potrzeb garderoby – wyjaśnia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

Strategiczne (prze)myślenie

Pierwszym krokiem jest… przemyślenie pomysłu. Zanim zdecydujemy się na zbudowanie garderoby, najpierw przeanalizujmy starannie jej schemat oraz to, kto i z jaką częstotliwością będzie z niej korzystał. Jak mówią eksperci – jest to bardzo istotne posunięcie, gdyż w łatwy sposób ustalimy nasze potrzeby i to, kto tak naprawdę potrzebuje najwięcej przestrzeni:

– Każdy projekt garderoby powinien być poprzedzony ustaleniem zapotrzebowania na daną przestrzeń oraz podzieleniem przestrzeni na część męską, damską oraz – jeżeli jest takie zapotrzebowanie – dziecięcą. Warto pamiętać, że część damska musi mieć wyżej osadzone relingi, aby powieszone sukienki, spódnice czy płaszcze nie ulegały gnieceniu. Część ta, jak i męska, powinna mieć także podwieszane półki na drobiazgi – na przykład na paski, bieliznę czy szaliki – mówi Aldona Mioduszewska.

Kluczowe miejsce

Kolejnym krokiem w projektowaniu garderoby jest wyznaczenie jej odpowiedniego miejsca. Według Aldony Mioduszewskiej, idealnym miejscem na tego typu rozwiązanie jest sypialnia, w której garderoba znajdzie swoje zastosowanie w formie zabudowy ściany lub wnęki. Dobrym pomysłem będzie także pomieszczenie obok strefy sypialnianej lub łazienki – na przykład w przedpokoju jako szafa wnękowa. Tu jednak należy uważać, aby przy niewielkich powierzchniach, optycznie nie zmniejszać ich dużymi i ciemnymi płaszczyznami zabudowy.

– Kolejne w rankingu idealnych miejsc na garderobę, w mieszkaniach dwupoziomowych czy domach, są schody. Możemy pod nimi zrobić praktyczne półki i schowki, zabudowane lub nie, w zależności od tego co i jak bardzo chcemy eksponować – podpowiada ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR.

Angażuj wnęki!

Ciekawym trendem są garderoby wnękowe posiadające podświetlane witryny. Pełnią one funkcję bardziej dekoracyjną, a z racji tego, że są bardzo efektowne, to, jeżeli powierzchnia

na to pozwala, możemy potraktować takie rozwiązanie jako element nie tylko porządkujący.

– Wykorzystujmy pomieszczenia bez okien, oczywiście także wnęki – garderobę zawsze możemy odpowiednio doświetlić od wewnątrz. W przypadku tego typu rozwiązań we wnęce sprawdza się zasada jasnych, matowych paneli współgrających z kolorem ścian – mówi Aldona Mioduszewska.

Przy projektowaniu garderoby we wnęce ze skosami pamiętajmy o stosowaniu systemów drzwi i profili przeznaczonych do poddaszy. Oprócz tego warto także mieć na uwadze to, że im bliżej zlokalizowania garderoby do ścianki kolankowej, tym mniejsza będzie wysokość szafy oraz trudniejszy dostęp do półek.

– Trzymajmy tam więc rzeczy, z których korzystamy od czasu do czasu lub w tzw. trybie sezonowym, na przykład ozdoby choinkowe lub sprzęt sportowy – podsumowuje Aldona Mioduszewska.

Bez względu na to, czy planowana przez nas garderoba znajdzie się w przytulnym mieszkaniu w bloku, czy przestronnym domu, jej odpowiednie zaplanowanie pozwoli na piękne i funkcjonalne przechowywanie, bez względu na metraż. Dostępne w salonach wielu producentów gotowe rozwiązania modułów garderobianych o różnym przeznaczeniu niewątpliwie ułatwią urządzenie funkcjonalnej garderoby, idealnie dopasowanej do potrzeb mieszkańców.

fot. materiały prasowe