Dwa biurowce Skanskiej z platyną i złotem

Atrium 1 – najbardziej zielony budynek biurowy Europy Środkowo-Wschodniej zdobył platynowy certyfikat LEED. Obiekt uzyskał największą liczbę punktów wśród polskich biurowców certyfikowanych w LEED 2009. Złotym certyfikatem wyróżniono biurowiec Green Day z Wrocławia. Deweloperem obu budynków jest Skanska Property Poland, która ma na swoim koncie ponad 130 000 mkw. certyfikowanej powierzchni biurowej w 6 projektach w 4 miastach w Polsce.

W 2012 roku Skanska była pierwszą w Polsce firmą, która zdobyła dla swojego budynku platynowy certyfikat LEED. Był to budynek Green Towers we Wrocławiu. Dziś projekty Skanska to ponad 130 000 mkw. certyfikowanej powierzchni biurowej. W czterech miastach Polski otrzymały w sumie siedem certyfikatów LEED Core&Shell na dwóch najwyższych poziomach. Sześć kolejnych projektów – w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie jest precertyfikowanych. Wszystkie również otrzymają certyfikaty LEED Gold lub Platinum.

Najnowsza „platyna” – Atrium 1, w liczbach prezentuje się imponująco. Zielone rozwiązania przekładają się tu na potencjalne oszczędności zużycia energii o 39,7% oraz wody o 60% w porównaniu do budynków referencyjnych. Dodatkowo, budynek emituje 40% mniej dwutlenku węgla, jest w 100% zasilany z odnawialnych źródeł, a 95% zużytych do budowy materiałów zostało poddane recyklingowi. Zwrot zielonej inwestycji obliczony jest na 6-7 lat.

 

 

 

 

 

na zdjęciu: Green Day, Wrocław

Wyróżniony złotem Green Day podobnie wyposażony jest w systemy redukujące zużycie energii oraz wody. Oba budynki to miejsca, do których wygodnie jest dojechać i w których dobrze się pracuje. Zlokalizowane w sercach miast, oferują przyjazne przestrzenie z dużą ilością świeżego powietrza i doskonałym dostępem do światła dziennego. Na liście udogodnień znajdują się również parkingi dla rowerów, szatnie z prysznicami dla rowerzystów czy punkty do ładowania aut elektrycznych.

fot. Skanska, materiały prasowe