Eiffage wybuduje stację odsalania wody w Dżibuti

Spółka z Grupy Eiffage – Eiffage Genie Civil – podpisała kontrakt na realizację projektu PEPER, który obejmuje budowę stacji odsalania wody w Dżibuti. Inwestycja, zlokalizowana w okolicach portu Doraleh, zapewni wodę pitną dla ponad 200 tys. mieszkańców miasta.

Projekt obejmuje budowę stacji odsalania wody o dziennej przepustowości wynoszącej 22,5 tys. m3 oraz zestawu urządzeń, które pozwolą zwiększyć siłę przerobową do 45 tys. m3/dzień. W ramach inwestycji powstanie również zbiornik o pojemności 5 tys. m3, w którym magazynowana będzie oczyszczona woda, oraz rurociąg o długości 8,5 km i średnicy 7 cm, który dostarczy ją do miejskiego systemu wodociągowego.

Inwestycja realizowana jest przez konsorcjum. Eiffage stworzył je z hiszpańską firmą Tedagua, która specjalizuje się w przetwarzaniu wody. Projekt w dużej mierze finansowany będzie ze środków Unii Europejskiej; jego łączna wartość wynosi 63 mln euro, w tym wynagrodzenie Eiffage w wysokości 37 mln euro. Prace rozpoczną się w bieżącym roku i potrwają trzy lata. Konsorcjum będzie również odpowiedzialne za obsługę stacji przez kolejne 5 lat.

Budowa stacji odsalania wody w Dżibuti będzie kolejnym projektem infrastrukturalnym Grupy Eiffage na kontynencie afrykańskim. W ubiegłym roku (2016) rozpoczęła się np. realizacja dwóch ważnych przedsięwzięć: w sierpniu – rozbudowy portu we Freetown, stolicy Sierra Leone, a w grudniu – budowy regionalnej linii kolejowej w Dakarze, stolicy Senegalu.

fot. Stacja odsalania wody / mat. prasowe