Eiffage zbuduje elektrownię fotowoltaiczną w Chile

Spółki z Grupy Eiffage – francuska Eiffage Concessions i hiszpańska Eiffage Energía – podpisały kontrakt na budowę elektrowni fotowoltaicznej w Chile. Wartość inwestycji wynosi 135 mln euro.

Elektrownia o nazwie Huatacondo powstanie na chilijskiej pustyni Atacama. Będzie dysponowała maksymalną wydajnością na poziomie 98 MW. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, partnerami Eiffage są japońskie firmy Sojitz i Shikoku Electric Power. Pakiet finansowania obejmuje kapitały własne dostarczone przez trzech partnerów, pożyczkę bankową objętą nadzorem japońskiej agencji kredytów eksportowych (NEXI) oraz komercyjną linię kredytową.

Elektrownia fotowoltaiczna Huantacondo jest realizowana w ramach programu „Energía 2050”, który zakłada, że do 2050 roku aż 70 proc. energii elektrycznej w Chile będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Za jej budowę odpowiedzialna będzie spółka Eiffage Energía, posiadająca bogate doświadczenie oraz szerokie kompetencje w obszarze projektów solarnych. Ta hiszpańska spółka będzie także operatorem zbudowanej elektrowni przez 30 lat i otrzyma z tego tytułu 138 milionów euro.

Podpisana umowa jest kolejnym przykładem zaangażowania Grupy Eiffage w realizacje związane z budową sektora energii odnawialnej w Ameryce Łacińskiej. Na całym świecie Grupa Eiffage zbudowała elektrownie solarne o mocy ponad 1,5 GW. Do najbardziej znanych realizacji w tym segmencie należą elektrownie w Cestas (południowa Francja) o maksymalnej wydajności 300 MW oraz Quilapilún (okolice Santiago, Chile) o maksymalnej wydajności 110 MW. W 2017 r. Niedawno Eiffage rozpoczął także budowę elektrowni słonecznych w Ten Merina w Senegalu oraz w Nawakszut (Nouakchott) – stolicy Mauretanii.

Polski przedstawiciel Grupy Eiffage – Eiffage Polska Budownictwo – ma na swoim koncie liczne realizacje przemysłowe, w tym budowę obiektu produkcyjnego dla Grupy Azoty w Tarnowie, konstrukcji młynów węglowych Elektrowni Jaworzno, rozbudowę Centrum Logistycznego Michelin w Olsztynie, budowę hali Centrum Zaopatrzenia Volkswagen we Wrześni i betonowanie płyty fundamentowej w Elektrowni Kozienice.

Firmy Eiffage Concessions oraz Eiffage Energía należą do Grupy Eiffage – jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Grupa Eiffage zatrudnia około 64 tysięcy pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie około 14 mld euro. Na całym świecie Grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Przedstawicielem Grupy Eiffage w Polsce jest Eiffage Polska Budownictwo.

fot. Elektrownia Quilapilun w Chile / mat. prasowe