Forma i funkcjonalność przestrzeni publicznych

Na targach Interzum, 21–24 maja br. w Kolonii, Pfleiderer zaprezentował rozwiązania dedykowane przestrzeniom biurowym i publicznym. Producent płyt drewnopochodnych podpowiada, jak właściwie dobierać materiały, aby jednocześnie miały niebanalne wzornictwo i były funkcjonalne.

W zależności od obszaru zastosowania innowacyjne powierzchnie zapewniają różnego rodzaju korzyści funkcjonalne. Nadają meblom i elementom wyposażenia wnętrz wysokiej jakości wygląd, a jednocześnie czynią je odpornymi na zabrudzenia, zarysowania lub inne oznaki zużycia. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w branży tworzenia przestrzeni publicznych, Pfleiderer pomaga projektantom i architektom dokonać właściwego wyboru materiałów bez konieczności rezygnacji z jakiegokolwiek elementu projektu.

Różnorodne dekory, struktury i rdzenie zapewniają klientom swobodę projektowania

– Kolekcja DST to jeden z największych atutów Pfleiderera. Wielu klientów korzysta z naszej oferty wyposażając biura, szkoły i inne budynki użyteczności publicznej – wyjaśniają Sebastian Heese, Industry Sales Manager, i Markus David, Head of Projects Advice w Grupie Pfleiderer. Gama rozwiązań DST zapewnia dużą swobodę. Ten sam dekor można zastosować na płycie powlekanej lub lakierowanej, ale również zestawić go z laminatem HPL Duropal lub wykorzystać jako element HPL na różnych płytach podstawowych. – Aby spełnić wymagania naszych klientów w zakresie właściwości użytkowych i wizualnych, kolekcja DST pozwala wykorzystać ten sam wzór w różnych miejscach. Można – na przykład – zrobić jednakowe wykończenie systemu półkowego i biurka, które jest bardziej narażone na ślady zużycia.

Różnorodność dostępnych kombinacji oraz szeroka wiedza ekspertów Pfleiderera o poszczególnych segmentach przekonała projektantów wnętrz – twórców przestrzeni w World Academy, międzynarodowej szkole zlokalizowanej w Mieście Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej. Cały koncept dydaktyczny obejmuje: przestrzenie wspólne, otwartą bibliotekę, sale wykładowe wyposażone w meble o indywidualnym i elastycznym charakterze oraz elementy ułatwiające aktywną naukę. We wszystkich częściach tego niezwykłego budynku wykorzystano wyraziste jednobarwne dekory. – W tym projekcie zwrócono szczególną uwagę na optymalne dopasowanie kolorów do różnego rodzaju powierzchni – powiedział Markus David.

Mając na uwadze trwałość i wysoką odporność na zużycie, w wielu obszarach projektanci zdecydowali się zastosować Duropal HPL Compact – laminat wysokociśnieniowy z białym rdzeniem i dekoracyjną powierzchnią z żywicy melaminowej po obu stronach. – Wybór materiału został podyktowany wysokimi wymaganiami partnerów zaangażowanych w to przedsięwzięcie, nie tylko pod względem formy, ale także funkcjonalności – powiedział Markus David – Duropal HPL Compact umożliwia aranżację oryginalnych wnętrz, również w strefach wilgotnych i mokrych. Sprawdza się szczególnie dobrze, gdy istotny jest niewielki przekrój materiału przy jednoczesnym zachowaniu jego walorów estetycznych i maksymalnej trwałości.

Wysokiej jakości powierzchnie do intensywnego użytkowania

Połączenie wzornictwa i funkcjonalności było również decydującym czynnikiem przy realizacji Duńskiego Muzeum Narodowego, jednej z głównych atrakcji turystycznych w Kopenhadze. Ogromna liczba zwiedzających była prawdziwym wyzwaniem przy wyborze odpowiednich mebli i elementów wyposażenia tego obiektu. Do wykończenia wnętrz sklepu muzealnego, położonego przy wejściu do budynku, architekci wybrali funkcjonalne powierzchnie XTreme firmy Pfleiderer. Dzięki wyjątkowej transparentności i głębi koloru matowe powierzchnie wykończone dekorem Cashmere wyglądają wyjątkowo szlachetnie i elegancko. Zastosowana struktura jest jednocześnie trwała, odporna i łatwa w pielęgnacji.

– Ślady palców nie są widoczne na blatach, a nawet uporczywe zabrudzenia można łatwo usunąć. To idealne rozwiązanie dla przestrzeni o dużym natężeniu ruchu – takich, jak ta w kopenhaskim muzeum – powiedział Markus David – W połączeniu z naszą kolekcją DST, powierzchnie XTreme w strefie wejścia idealnie pasują do ogólnej koncepcji wnętrz w muzeum.

fot. materiały prasowe