Gemini Park Tychy ma unikalna elewację …

Galeria Gemini Park każdego dnia tworzy w Tychach świetlny spektakl. Wszystko za sprawą innowacyjnej wieloformatowej wizualizacji LED na elewacji obiektu.  

Pomysł na to, jak się wyróżnić po zmroku znaleziono w Tychach. Otwarta w marcu 2018 galeria Gemini Park ma nie tylko w interesujący sposób zaprojektowaną elewację, ale także fasadę, w którą wkomponowano specjalne paski oraz ekrany LED. Pozwoliło to na stworzenie nietypowej, stałej iluminacji obiektu. Umożliwia to nowoczesna technologia, jaką zastosowano przy tworzeniu instalacji.  W sumie w architekturę budynku wkomponowano aż 3000 m b. specjalnych pasków LED RGB. Poszczególne fragmenty instalacji są indywidualnie adresowane i mogą wyświetlać się w pełnej palecie kolorów.

Co ciekawe, sama iluminacja zarządzane jest za pomocą zaawansowanego oprogramowania MADRIX, które było wykorzystywane m.in. podczas otwarcia Olimpiady w Pjongczang. Dzięki niemu Gemini Park może na swojej elewacji tworzyć interesujące i kreatywne animacje z użyciem światła według ustalonego scenariusza.

To jednak nie wszystko. Na elewacji zamontowano także 2 ekrany LED w postaci transparentnych siatek mające 270 m kw. i 180 m kw. Rozstaw pikseli na ekranach, wynoszący 65 mm, umożliwia galerii wyświetlanie na ekranach nagrań video, animacji i grafik.  Treści te zarządzane są także przez oprogramowanie SCEO® Software.

Oba systemy wykorzystywane do zarządzania iluminacją sterowane są z kolei za pomocą nowoczesnej stacji graficznej Hewlett Packard. Połączenie w niej ekranów oraz linii świetlnych umożliwia galerii tworzenie pokazów, w których łączą się elementy video i spektakle świetlne na elewacji.

Za realizację projektu dla Gemini Park odpowiadała firma TDC Polska.  Firma ta ma na swoim koncie wdrożenia wyświetlaczy w oparciu o technologię LED m.in. Uniwersytetu Uppsala, Lotniska w Monachium i Frankfurcie nad Menem oraz kilkunastu największych studiów telewizyjnych w całej Europie.

fot. Gemini Park Tychy