Ghelamco otwiera Warsaw Spire

Ukończenie Warsaw Spire to ukoronowanie 25-letniej działalności Ghelamco w Polsce. Belgijski deweloper osiągnął w tym czasie spektakularny sukces, oddając do użytku projekty przekraczające milion metrów kwadratowych. Warsaw Spire – flagowa inwestycja Ghelamco przy placu Europejskim o rekordowej powierzchni 109 000 mkw. to więcej niż tylko największy kompleks biurowy w tej części Europy – jest symbolem zmian jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich dekad i kluczowym projektem na biznesowej mapie stolicy. Warsaw Spire całkowicie zmienił także oblicze Ronda Daszyńskiego – to tu w ciągu kilku lat powstanie nowe warszawskie city.

„W tym roku mija 25 lat działalności Ghelamco w Polsce. Na samym początku lat 90-tych, kiedy rynek nieruchomości dopiero zaczynał się kształtować, zaryzykowaliśmy i postawiliśmy na Polskę. Dziś nie mam wątpliwości, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu” – powiedział Paul Gheysens, prezes Ghelamco Group

Od momentu wmurowania kamienia węgielnego prace na działce trwały nieprzerwanie 3 lata. Realizacja kompleksu trzech budynków: wieży o wysokości 220 m z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków o łącznej powierzchni 109 000 mkw. pochłonęła rekordowe ilości materiałów budowlanych. Budowa kompleksu obsługiwana była łącznie przez 6 żurawi, nawet 200 ciężarówek dziennie, a w szczytowych momentach na placu budowy pracowało 3000 osób. Projekt uzyskał także rekordowe w historii polskiego rynku nieruchomości finansowanie bankowe w wysokości 904 mln zł.

Integralną częścią projektu jest aranżacja placu Europejskiego – pierwszego tej skali ogólnodostępnego placu miejskiego w powojennej historii stolicy, który przywraca miastu niedostępny przez lata cały kwartał ulic pomiędzy Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową.

Deweloperem oraz generalnym wykonawcą Warsaw Spire jest Ghelamco Poland. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Za oryginalną aranżację placu Europejskiego odpowiada belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects. Recepcję w budynku wieżowym, Art Walk oraz pawilon restauracyjny zaprojektował architekt Mac Stopa. Wyłącznym agentem ds. komercjalizacji Warsaw Spire jest JLL.

fot. materiały prasowe