Inteligentny ekosystem – inteligentny dom i samochód łączą się

Ekosystem inteligentnych przedmiotów rozszerza się. Moja kolumna w ostatniej edycji PJ poświęcona była inteligentnemu domowi i jego nowym nabytkom, jakimi są systemy bezpieczeństwa. Teraz nadchodzi kolejny ważny krok – integracja inteligentnego domu z podłączonym do Internetu samochodem.

W marcu 2017 roku Samsung Electronics ogłosił kupno amerykańskiej firmy Harman, lidera w branży audio i infotainment. Celem tego przejęcia było połączenie inteligentnych przedmiotów firm Samsung i Harman w jedną platformę. W danej chwili pojazd nie był jeszcze częścią zintegrowanego elektronicznie ekosystemu. Zmieniło się to w listopadzie 2018 roku, gdy na konferencji firmy (Samsung Developer Conference) zaprezentowano rozwiązanie umożliwiające integrację pojazdu z inteligentnym domem. Firma w pełni zrozumiała, że klienci chcą mieć podobny komfort życia w inteligentnym domu, jak również poza nim.

Wszystkie urządzenia w inteligentnym ekosystemie są kontrolowane za pomocą smartfona lub aktywowanego głosem asystenta cyfrowego, który w przypadku Samsunga nazywa się Bixby. Samsung zintegrował samochód z aplikacją mobilną i Bixby, aby móc zdalnie współpracować i kontrolować pojazd, począwszy od tego, gdzie jest on zaparkowany i jaki jest poziom paliwa, po możliwość zdalnego uruchamiania i zatrzymywania pojazdu, jak również regulacje temperatury w kabinie. Również bezpośrednio z deski rozdzielczej samochodu możliwe jest zarządzanie inteligentnym domem: kontrolowanie i kierowanie oświetleniem, a także tworzenie automatyzacji, która powoduje, że wiele zadań dzieje się jednocześnie. I tak, kiedy dojeżdżamy do domu, drzwi garażowe otwierają się przed nami, temperatura w pomieszczeniach osiąga tyle stopni na ile ją zaprogramowaliśmy, światła się włączają, a system bezpieczeństwa zostaje dezaktywowany.

Teraz przynieśmy prawdziwy scenariusz z życia

Poranek Pauli. Sposób, w jaki się obudzimy często kształtuje nastrój na cały dzień. Ona chciałaby rozpocząć dzień od porannej kawy oglądając telewizyjne wiadomości. Każdego ranka mówi, więc – „Dzień dobry Bixby”, a wirtualny asystent automatycznie włącza ekspres do kawy i telewizor, zapala światła i ustawia temperaturę w pokoju. Paula nie musi się tym zajmować samodzielnie. Bixby robi to za nią. Potem, kiedy zbliża się pora wyjścia z domu, Paula oznajmia Bixby, że wychodzi. Wirtualny asystent wyłącza światła, zamyka drzwi, kiedy dziewczyna idzie do samochodu. Na desce rozdzielczej pojazdu Paula może dodatkowo manualnie skontrolować wszystkie inteligentne urządzenia domowe i włączyć je lub wyłączyć wygodnie siedząc w samochodzie. Ma też podgląd kalendarza zajęć na dzień dzisiejszy i widzi, czy o czymś nie zapomniała. O, dziś ma gości wieczorem, chciałaby sprawdzić czy ma w lodówce wystarczającą ilość napojów i przekąsek. Z deski rozdzielczej pojazdu, przegląda zawartość lodówki. Warto też zadbać o porządek w domu, więc włącza odkurzacz. Teraz, kiedy Paula jest w drodze do pracy, nie musi się już martwić czy dom jest przygotowany na przyjęcie gości. I w domu, i w drodze Paula zachowuje ten sam komfort życia.

Lidia Paulińska-Thompson
Property Journal

fot. Bosch