Inwestorzy wracają na rynek nieruchomości
Wiele sygnałów na rynku nieruchomości pokazuje, że kryzys jest już poza branżą. Rośnie zainteresowanie inwestorów pakietowym zakupem mieszkań w największych aglomeracjach.
Firma Dolcan, ogólnopolski deweloper z ponad 23-letnim doświadczeniem, w ostatnim roku zanotowała znaczący wzrost inwestycyjnych transakcji pakietowych, przy czym w największej sprzedała 13 mieszkań. Podczas hossy na rynku nieruchomości w latach 2006-2008 transakcje pakietowe w segmencie mieszkaniowym stanowiły znaczący odsetek zawieranych umów. Wówczas pakiety mieszkań od jednego dewelopera lub nawet w jednej inwestycji często obejmowały ok. 10-15 mieszkań. Polski rynek mieszkaniowy cieszył się wówczas dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych – głównie z Irlandii, Hiszpanii, Niemiec. W latach kryzysu zakupy pakietowe zdarzały się sporadycznie i zwykle były to maksymalnie 2 mieszkania w jednej inwestycji.
– Od początku 2013 roku obserwujemy stopniowe wychodzenie branży z okresu stagnacji, a ostatnie kwartały tego roku i pierwsze 2014 to czas widocznych wzrostów sprzedaży. Potwierdza to także wciąż rosnąca liczba transakcji pakietowych zawierana przez deweloperów. Od początku 2014 roku zanotowaliśmy ok. 20 transakcji pakietowego zakupu mieszkań w naszych inwestycjach. Największą z nich było kupno 13 mieszkań, w warszawskiej inwestycji Ogrody Ochota, przez inwestora instytucjonalnego z sektora prywatnego. Widzimy też, że w naszych biurach sprzedaży pojawia się coraz więcej klientów inwestycyjnych, który bardzo często interesują się właśnie pakietowym zakupem lokali – potwierdza Marcin Orzechowski z firmy Dolcan.
Wśród transakcji pakietowych przeprowadzonych przez dewelopera przeważały te dotyczące zakupu 2-3 lokali, jednak ich liczba jest znacznie większa niż w poprzednich latach. Inwestorzy interesowali się głównie inwestycjami znajdującymi się w obrębie centrum Warszawy, doskonale skomunikowanymi z pozostałymi częściami stolicy oraz z dworcami kolejowymi i lotniskiem. Takie mieszkania dużo łatwiej jest wynająć, mają one też większą szansę na znaczny wzrost ich wartości z czasem. W przypadku firmy Dolcan były to głównie inwestycji Ogrody Ochota i Skierniewicka City na Woli. Kilka transakcji firma odnotowała także w swojej najnowszej inwestycji Miasteczko Rubikon we Włochach. Niewielkie metraże mieszkań gwarantują inwestorom łatwiejsze i szybsze poszukiwanie najemców. Dodatkowo, jak pokazują przeprowadzane analizy im mniejszy lokal, tym większa rentowność inwestycji, która w przypadku mieszkań kupowanych w pakiecie jest jeszcze większa, dzięki wynegocjowanym atrakcyjnym rabatom. Tym co wyróżnia tę inwestycję są także niskie ceny całościowe miniapartamentów, zaczynające się już od 156 tys. zł.
– Zmienili się też sami klienci decydujący się na pakietowe zakupy, w porównaniu z latami przed kryzysem. W latach, gdy na polskim rynku mieszkaniowym panowała hossa bardzo duża część klientów kupowała mieszkania masowo w celach spekulacyjnych – żeby później odsprzedać drożej, często jeszcze zanim inwestycja została oddana do użytku. Obecnie takich klientów w zasadzie nie ma. Aktualnie są to przeważnie osoby, które chcą zarabiać na wynajmie mieszkań i liczą na wzrost ich wartości w dłuższej perspektywie czasu. Duża jest też grupa osób, które kupują w danej inwestycji 2 mieszkania – jedno dla siebie, a drugie chwilowo pod wynajem, ale docelowo z myślą o dorastających dzieciach – podkreśla Marcin Orzechowski.
il. Miasteczko Rubikon / Dolcan