Inwestycje biurowe powstają nie tylko w największych miastach

Spółka Hunger Development, założona przez duńskiego architekta Floriana Hungera, pozyskała 23 miliony złotych finansowania na rewitalizację dwóch budynków biurowych klasy A i A+ w Bydgoszczy.

Celem jest wzmocnienie oferty wysokiej klasy przestrzeni biurowych dla nowych najemców korporacyjnych. Sukces tej transakcji pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie na rynku nieruchomości komercyjnych poza tzw. „wielką piątką” polskich miast – uważają eksperci firmy doradczej Upper Finance.

Rewitalizacji podlegać będą dwa bydgoskie biurowce. Pierwszy z nich, H+ „City”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście o charakterystycznej szklanej elewacji. Biurowiec o powierzchni najmu 3,8 tys. m kw. jest zlokalizowany w ścisłym centrum. Obiekt został wybudowany w latach 1992–1993 w oparciu projekt architektoniczny przygotowany dla ówczesnego Banku Handlowego. Hunger Development nabył nieruchomość w grudniu 2017 roku i aktualnie prowadzi jej rekomercjalizację.

Zdaniem Oskara Hungera, prezesa Hunger Development, poza miastami „wielkiej piątki” to właśnie w rynku bydgoskim drzemie ogromny potencjał: – Naszym celem jest uzyskanie wysokiego standardu powierzchni w przystępnej cenie. Pieniądze, które udało nam się pozyskać, zostaną przeznaczone na rewitalizację budynku H+ „City” przy ul. Jagiellońskiej.

Budynek H+ „Danhouse” został oddany do użytkowania w 2009 roku jako pierwszy etap centrum biznesowego Scanpark Business Center. Nieruchomość o powierzchni najmu 6,7 tys. m kw. znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Pomorskiej, w pobliżu nowej stacji PKP Bydgoszcz Wschód, z bardzo dobrymi połączeniami na trasie Gdańsk–Bydgoszcz–Warszawa.

– Planujemy stworzyć nowy brand biurowy H+. Model ten jest stosowany m.in. przez sieci hotelowe, takie jak Hilton czy Marriott, i polega na budowaniu wielu budynków pod tą samą marką. Brand H+ otrzyma także następny biurowiec przy ul. Towarowej w Bydgoszczy – drugi etap kompleksu Scanpark Business Centre. Docelowo budynek będzie miał 16 tys. m kw. powierzchni. Biurowiec H+ „Danhouse”, będący pierwszym etapem Scanparku, jest już wynajęty w 100% – dodaje Oskar Hunger.

Zdaniem ekspertów sprawne pozyskanie finansowania na rewitalizację obu budynków było sporym wyzwaniem. Instytucje finansowe chętnie inwestują w budowę nowych przestrzeni biurowych w największych polskich miastach, jednak dużo rzadziej udaje się je przekonać do finansowania inwestycji w istniejące biurowce poza głównymi ośrodkami biznesowymi.

– Sukces tej transakcji pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie na rynku nieruchomości komercyjnych poza tzw. „wielką piątką” polskich miast, czyli Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem i Trójmiastem – przekonuje Iwona Załuska z firmy Upper Finance, która doradzała Hunger Development przy transakcji. – Przy stale rosnących cenach gruntów i kosztach realizacji nowych inwestycji rewitalizacja doskonale zlokalizowanych budynków biurowych w centrach mniejszych miast może być ważnym obszarem wzrostu dla całego rynku nieruchomości.

Hunger Development jest firmą o skandynawskich korzeniach z siedzibą w Bydgoszczy. Spółka zarządza blisko 14,3 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz blisko 3,6 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Założyciel firmy, duński architekt MAA Florian Hunger, funkcjonował na międzynarodowym rynku deweloperskim od 1994 roku, zaś w Bydgoszczy – od 2007 roku. W 2016 roku kierownictwo spółką przejęli jego synowie – Oskar i Filip Hunger.

Grupa Upper Finance jest niezależną firmą działającą na rynku doradztwa kapitałowego i strategicznego. Firma pracuje dla największych inwestorów, deweloperów oraz instytucji finansowych. Specjalizuje się w transakcjach kapitałowych oraz pozyskiwaniu finansowania dłużnego. Rocznie firma pozyskuje swoich klientów około 1 mld zł finansowania dłużnego. Od początku swojej działalności pozyskała ponad 10 mld zł.

fot. materiały prasowe