Izolacja trójwarstwowa – nowa technologia ocieplania fasad

Nowe rozwiązanie ROCKWOOL to mocowana wyłącznie mechanicznie płyta ze skalnej wełny mineralnej MEGA FRONTROCK. Innowacyjna technologia montażu wraz z pierwszym na rynku zastosowaniem trójgęstościowego materiału otwiera zupełnie nowe możliwości, głównie wykonawcom.

Udoskonalić sprawdzoną metodę

Spośród różnych sposobów ocieplania ścian zewnętrznych największą popularnością w Polsce cieszy się metoda lekka mokra. Zgodnie z jej założeniami płyty izolacyjne przykleja się do elewacji, kołkuje, nakłada się na nie zaprawę, wtapia siatkę zbrojącą i na koniec tynkuje. Popularność technologii wynika z korzyści, które oferuje – jest powszechnie dostępna, nie obciąża ścian, a dzięki rozdzieleniu funkcji w przegrodzie na warstwę nośną i izolacyjną, skutecznie eliminuje mostki termiczne. Jednak ze względu na konieczność klejenia zaprawą, metoda lekka mokra jest szczególnie wrażliwa na błędy wykonawcze oraz mocno uzależniona od czynników pogodowych – jej zastosowanie warunkuje temperatura, deszcz, duże nasłonecznienie i silny wiatr. Wyłącznie montaż mechaniczny, tak jak w przypadku płyt MEGA FRONTROCK, eliminuje obie niedogodności, czyniąc metodę lekką mokrą szybszą i łatwiejszą w wykonaniu.

Szybciej i więcej

Każdy wykonawca, który przy ocieplaniu ścian zewnętrznych wykorzystywał systemy z wyprawami tynkarskimi wie, jakie czynności pochłaniają najwięcej czasu. Oczyszczanie ścian, przygotowanie podłoża, wstępne gruntowanie, przyklejanie płyt, schnięcie kleju, kołkowanie, szlifowanie powierzchni, wstępne gruntowanie. Dodatkowo cały proces uzależniony jest od warunków pogodowych. Badania przeprowadzone przez niezależną holenderską firmę doradczą Nieman Raadgevende Ingenieurs wykazują, że średni czas wykonania 1 m2 kompletnej elewacji tradycyjną metodą ETICS zajmuje 3 godziny i 52 minuty. Płyty MEGA FRONTROCK mocuje się bezpośrednio na ścianę przy pomocy łączników mechanicznych, dzięki czemu czas ten skraca się o 40%. Dodatkowo ich powierzchnia jest od razu zagruntowana, co wpływa na oszczędność czasu przy pracach związanych z przygotowaniem powierzchni do nakładania kolejnych warstw. Po zamontowaniu płyt, pokryciu główek łączników i zagruntowaniu obciętych krawędzi płyt zaprawą zbrojącą można rozpocząć zbrojenie elewacji.

mega-frontrock-wykonawcze-2

– Przyspieszenie montażu ocieplenia dla inwestora oznacza krótszy czas budowy, a dla wykonawcy – możliwość zrealizowania większej ilości zleceń. Brak potrzeby klejenia i gruntowania płyt w mniejszym stopniu uzależnia prace od temperatur zewnętrznych, przedłużając tym samym sezon budowlany – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL.

Łatwiej i sprawniej

Dzięki trzem warstwom materiału oraz dedykowanej technologii montażowej, płyty MEGA FRONTROCK można mocować na różnorodnych rodzajach podłoża, m.in. na betonie, cegle, żelbecie lekkim, pustakach betonowych, bloczkach z betonu komórkowego oraz pustakach poryzowanych i silikatowych. Regulowane łączniki do mocowania płyt umożliwiają montaż izolacji bezpośrednio do ściany, także tej termomodernizowanej. Indywidualnie zaprojektowane narzędzie do mocowania łączników pozwala wyrównywać płaszczyznę ocieplenia. Łączniki posiadające strefę z efektem sprężynowym wraz ze spodnią, miękką warstwą wełny ułatwiają dopasowanie płyt nawet do starego i nierównego podłoża. Ich położenie można regulować do 15 mm, dlatego uzyskanie idealnie płaskiej elewacji jest prostsze, niż w przypadku wyrównywania powierzchni metodą tradycyjną. Zewnętrzna twarda warstwa zapewnia ochronę ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. MEGA FRONTROCK to rozwiązanie, które zmienia podejście do izolacji ścian zewnętrznych.

– Łączy ono korzyści z zastosowania skalnej wełny mineralnej – odporność ogniową, paroprzepuszczalność oraz trwałość, skracając jednocześnie czas wykonania ocieplenia. Sprawdzi się ono tam, gdzie liczy się czas i efektywne ocieplenie – dodaje Tomasz Kwiatkowski.

mega-frontrock-czynnosci

 

fot. Rockwool

Translate »