Jak dbać o zielone płuca miast

Kompleksową pielęgnację zieleni, jak przycinanie krzewów, podcinanie gałęzi drzew, koszenie, spulchnianie gleby i wyrównywanie krawędzi trawnika, sprzątanie liści i innych zanieczyszczeń zapewnia wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool. Stosowane jest również do sprzątania niewielkich powierzchni publicznych oraz usuwania cienkiej warstwy świeżego opadu śniegu.

nożyce

Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej Honda UMC435, 2 przedłużek o długości 50 i 100cm, podkrzesywarki, wykaszarki, 2 modeli nożyc do żywopłotu – krótkich i długich, glebogryzarki o szerokości roboczej 20 cm, krawędziarki i dmuchawy.

Multipro_wertykulator TV510_fot.2

Sprawna wertykulacja trawników

Wertykulacja, jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, polega na pionowym nacinaniu darni. Jej celem jest rozluźnienie gleby, usunięcie warstwy filcu, natlenienie i odmłodzenie darni. Efektem zabiegu będzie stworzenie korzystnych warunków do rozwoju, rozkrzewiania się trawy, ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby. Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni, najlepiej w dzień bezdeszczowy. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów tj. niskie koszenie, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę („na krzyż”) i ponowne wygrabienie filcu i pozostałości roślinnych. Na koniec należy wykonać nawożenie i dosiać trawę. Zabieg wertykulacji warto przeprowadzić raz w roku i można go powtórzyć pod koniec sierpnia.

Parametry techniczne maszyny do wertykulacji powinny być dostosowane do powierzchni trawnika. W praktyce najlepiej sprawdzają się urządzenia spalinowe – niezależne od źródła energii elektrycznej i nieograniczone długością przewodu, wyposażone w silnik dobrej jakości i o wysokiej mocy oraz łączące funkcje wertykulatora z aeratorem. Przykładem takiej uniwersalnej maszyny jest wertykulator TV 510 o szerokości roboczej 45 cm, który sprawdza się w pracy na trawnikach każdego formatu – silnik Honda GX 160 o mocy 4,8KM zapewnia wysoką wydajność i niskie zużycie paliwa.

Honda Versatool_wykaszarka

Profesjonalne koszenie

Do szybkiego, dokładnego i wielogodzinnego koszenia trawy optymalnie na powierzchni do 5 000 m2 a także do zbierania liści służą kosiarki spalinowe Honda UM 616 E – o szerokości koszenia 61 cm i HRH 536 K4 HXE – o szerokości roboczej 53 cm. Są to maszyny niezawodne w natychmiastowym uruchomieniu i podczas intensywnej eksploatacji, łatwe w obsłudze, o solidnej konstrukcji i trwałej obudowie. Łatwe w manewrowaniu, sprawnie omijają wszelkie przeszkody. Wyposażone w elementy o podwyższonej żywotności, przeznaczone są do wieloletniego użytkowania. Dzięki wydajności i szybkości wykonywanej pracy, niezawodności, mniejszemu zużyciu paliwa – kosiarki te uprawniają organizację pracy i przynoszą wymierne oszczędności w ich eksploatacji.

fot. materiały prasowe