Jak dobrać zaprawę klejową do płyt wielkoformatowych?

Świat płytek ceramicznych od kilku lat przeżywa prawdziwą rewolucję. Nowoczesne technologie umożliwiły produkcję coraz większych i coraz cieńszych płytek, które bardzo szybko stały się absolutnym hitem aranżacyjnym. Płytki wielkoformatowe znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i mniejszych wnętrzach. Płytki w dużych formatach stawiają jednak przed wykonawcami równie duże wymagania.

Eleganckie, wielkoformatowe płyty, zwane też płytkami wielkogabarytowymi lub mega płytkami, najczęściej wykonywane są z gresu. Znikoma chłonność tego materiału umożliwia stosowanie ich w pomieszczeniach oraz jako zewnętrzne okładziny ścienne i podłogowe, na tarasach i balkonach, w garażach, a nawet basenach kąpielowych oraz jako blaty stołów kuchennych. Rektyfikowane krawędzie, pozwalają dodatkowo układać płytki, z zastosowaniem bardzo estetycznej, wąskiej spoiny. Największe produkowane są w wymiarach nawet 100×300 cm, a najcieńsze mają zaledwie 3,5 mm grubości.

Ze względu na znaczne gabaryty i ciężar ich układanie jest jednak trudniejsze niż w przypadku płytek o standardowych wymiarach. Wbrew pozorom, to właśnie duży rozmiar decyduje o tym, że układanie płyt wielkogabarytowych nie jest ani tańsze, ani szybsze. Obowiązują tu surowe i nieco inne zasady niż w przypadku standardowych płytek ceramicznych. Wielkie formaty wymagają znacznie większej ostrożności i precyzji, zarówno na etapie planowaniu ułożenia płytek, jak i podczas montażu– tłumaczy Aleksandra Koziorowska z firmy Sopro – producenta profesjonalnych, systemowych rozwiązań z zakresu chemii budowlanej.

W przypadku płyt wielkogabarytowych, szczególne znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża i stosowanie produktów przeznaczonych specjalnie do układania okładzin dużych formatów. Tu nie da się uratować sytuacji, różnicując grubość warstwy kleju. Do wykonania równej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie szybkowiążącej szpachli samopoziomującej Sopro NSM 550 lub Sopro FS 45. Jeżeli trzeba wyrównać powierzchnie ze spadkiem bądź ściany, należy zastosować szpachlę wyrównawczą Sopro AMT lub – w przypadku inwestycji, na których gonią nas terminy – szpachli szybkowiążącej RAM 3®.

Elastyczny klej – recepta na sukces

Przy układaniu płytek wielkoformatowych niezmiernie ważny jest też dobór kleju o podwyższonej przyczepności (klasy C2), długim czasie otwartego schnięcia (E) i niewielkim spływie, regulowanych normą PN-EN 12004. Zaprawa powinna również charakteryzować się wysoką odkształcalnością (klasy S1), dzięki czemu płytki mogą swobodnie „pracować” z podłożem. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogrzewania podłogowego, uszczelnień zespolonych lub dużych obciążeń, którym będzie podlegała posadzka. Zbyt sztywne połączenie z podłożem może skutkować pękaniem okładziny, dlatego polecam stosowanie elastycznych, upłynnionych, cementowych zapraw klejowych, np. Sopro FKM® XL– rekomenduje ekspert Sopro. – Spełnia ona wymagania C2 TE S1, zgodnie z normą PN-EN 12004 oraz restrykcyjne wymagania dla elastycznych zapraw klejowych „Flexmörtel”, Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Zapraw Klejowych. Zwiększony dodatek tworzyw sztucznych i wzmocnienie zaprawy specjalnymi włóknami gwarantuje dużym płytom bardzo wysoką stabilność (T).

Stosowanie uniwersalnych zapraw klejowych umożliwia szybkie i efektywne zakończenie prac, zapewniając jednocześnie wieloletnią trwałość okładziny. Sopro FKM® XL to multifunkcyjna, wysokoplastyczna i super lekka, cementowa zaprawa o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Dzięki wysokiej przyczepności, zapewnia mocne wiązanie na podłożach różnego typu, nawet krytycznych i nietypowych, często bez konieczności gruntowania. Jest szczególnie zalecana do układania wielkoformatowych gresów, zarówno na ścianach, jak i podłogach. Można ją również stosować do klejenia metodą płytka na płytkę. Zastosowanie technologii „4 w 1”, czyli możliwości stosowania na różnych podłożach, zarówno w konsystencji cienko-, średniowarstwowej i półpłynnej oraz przy miejscowym szpachlowaniu i wyrównywaniu nierówności powierzchni ścian i podłóg, czyni zaprawę Sopro FKM® XL niezwykle uniwersalnym produktem. W porównaniu z tradycyjnymi zaprawami cienkowarstwowymi, Sopro FKM® XL odznacza się też minimalnym pyleniem (aż do 90% mniej pyłów) oraz wyższą wydajnością (aż do 60%).

Choć płytki wielkogabarytowe dostępne są na rynku już od wielu lat, wciąż pozostają jednym z najbardziej pożądanych produktów, zarówno wśród klientów, jak i architektów. Zaprawa Sopro FKM® XL jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie jakość i trwałość materiałów oraz pragną urządzić dom zgodnie z obowiązującymi trendami.

fot. materiały prasowe

Translate »