Jak ma wyglądać miasteczko kontenerowe w Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development ujawnia kolejny projekt, który planuje zrealizować na swoim terenie. W piątek 12. kwietnia 2019 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji mobilnego miasteczka kontenerowego. Stocznia Cesarska Development chce stworzyć przy żurawiu M3, który już wkrótce zostanie otwarty jako 360°punkt widokowy, miejsce dla społeczności start-upów. Spółka ogłosiła również nawiązanie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości, której celem mają być projekty wprowadzające start’upy i firmy z sektora MŚP na teren miasteczka kontenerowego.

Konkurs prowadzony był we współpracy z Fundacją „Edukacja, Praktyka, Rozwój” i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Cały proces trwał od stycznia 2019 i obejmował 4 sesje warsztatowe prowadzone przez specjalistów, którzy wskazywali na niuanse zadania konkursowego i wyzwania związane ze specyfiką zastosowania kontenerów morskich, jako podstawowego materiału konstrukcyjnego, oraz wizytę w terenie.

fot. zwycięski projekt

Dr inż. arch. Grzegorz Pęczek, wiceprezes Fundacji „Edukacja, Praktyka, Rozwój”, Dziekan Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej powiedział: – W tym przedsięwzięciu zaproponowaliśmy głównemu organizatorowi – Stoczni Cesarskiej Development, sprawdzoną już wcześniej w Sopockiej Szkole Wyższej formułę pracy ze studentami. Polega ona na przeprowadzeniu szeregu warsztatów wprowadzających do tematu projektowego, po której następuje faza konkursowa. W fazie warsztatowej studenci i tutorzy uczestniczą w seminariach z zaproszonymi specjalistami oraz pracują zespołowo na warsztatach projektowych. Potem następuje faza konkursowa, gdzie zespoły już same opracowują prace, oceniane później przez jury. Otrzymaliśmy pięć ciekawych prac, z których jury nagrodziło trzy. Udział w warsztatach i seminariach, praca projektowa i przygotowanie prac do konkursu było ciekawym i wartościowym wydarzeniem dla studentów.

Spośród zgłoszonych prac jury najwyżej oceniło koncepcję przygotowaną przez Sylwię Skwarczyńską i Magdalenę Maczan. II miejsce zajęły Weronika Gielo, Marta Zygzuła i Zuzanna Radtke, a III koncepcja Agaty Jowanowskiej, Pauliny Rakiel i Alicji Walentynowicz.

Jeden z członków jury – Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej tak podsumował wynik konkursu: – Zwycięski projekt przekonał jury koncepcją, która w największym stopniu pozwalała oddać ducha bliskiemu miasteczku w skali mikro, a równocześnie zachować surowy i przemysłowy charakter miejsca, szanując historyczne walory otoczenia. Miejska struktura pokazuje dobre rozumienie obecnych warunków i kontekst miejsca. Najważniejsze jednak, że autorzy projektując, potrafili postawić się w roli przyszłych gości miasteczka. Dzięki takiemu połączeniu możemy być przekonani, że przyszli pracownicy w częściach wspólnych, firmy z grupy start’upów czy chociażby podróżujący po świecie przedstawiciele wolnych zawodów odnajdą w przyszłym miasteczku coś więcej niż zwykłe miejsce do pracy. Naszym celem jest kreowanie społeczności i wierzę, że ten projekt na to pozwoli.

W nadchodzących miesiącach zostanie przeanalizowana szczegółowo wykonalność zwycięskiej propozycji, aby zdecydować, czy projekt faktycznie może zostać zrealizowany.

Równolegle Stocznia Cesarska Development ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości. Kooperacja zakłada promocję projektów przygotowywanych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start’upów na terenie miasteczka kontenerowego,  komercjalizację powierzchni, a także stworzenie koncepcji animacji społeczności oraz jej obsługę w tej przestrzeni.

Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości powiedział: – Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce na mapie przedsiębiorczości Gdańska w tej innowacyjnej formule z pewnością wpłynie na rozwój nie tylko lokalnych inicjatyw biznesowych, ale także przyciągnie startupy z zagranicy. Doświadczenie budowania społeczności przedsiębiorczej to dla nas priorytet i chcemy się nią dzielić w kooperacji z naszym partnerem.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone dzisiaj w galerii #nowehistorie, znajdującej się w kontenerze obok żurawia M3. Prace można oglądać w galerii do końca maja. Po tej pierwszej wystawie galeria będzie dostępna dla osób i organizacji, które chciałyby wykorzystać ją jako przestrzeń ekspozycji sztuki,  prezentacji, organizacji spotkań, mini-koncertów lub innych działań artystycznych i społecznych. Osoby zainteresowane organizacją wydarzeń w galerii #nowehistorie mogą zgłaszać się do Spółki Stocznia Cesarska Development.

fot. materiały prasowe