Jak obniżyć koszty klimatyzacji?

Wraz z nadchodzącym sezonem letnim, rosnące koszty energii stają się coraz większym wyzwaniem, wobec powszechnego korzystania z klimatyzacji w nieruchomościach komercyjnych. Sposobem na znaczącą redukcję kosztów jest podniesienie efektywności energetycznej budynku poprzez skuteczną izolację dachu i wykorzystanie jego powierzchni do produkcji energii.

Koszty działania klimatyzacji można zoptymalizować wykorzystując do tego powierzchnię dachu. Zastosowanie odpowiedniej powłoki o właściwościach hydroizolacyjnych może skutkować obniżeniem temperatury powierzchni dachu nawet do 70% (w zależności od rodzaju powłoki). Mniej nagrzewający się dach to również niższa, nawet do 15% temperatura wewnątrz budynku.

– Na dachach wielkopowierzchniowych, pokrywających m.in. centra handlowe, hale logistyczne czy nieruchomości biurowe, duże oszczędności może generować zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji. Wykorzystywana przez Selenę technologia COOL-R®, dzięki wysokiemu wskaźnikowi odbicia oraz niskiej akumulacji ciepła w powłoce, pozwala uniknąć efektu przegrzewania się połaci dachowej i tym samym skutecznie obniża temperaturę wewnątrz budynku. Oszczędności na klimatyzacji w budynkach mogą sięgać nawet do 40%. – wskazuje Roman M. Meysner z Seleny ESG.

Systemy COOL-R to płynne powłoki hydroizolacyjne, które dzięki wysokiej refleksyjności oraz wysokim parametrom izolacyjnym wydłużają żywotność dachu. Dachy z powłoką COOL-R® sprawdziły się m.in. na jednym z wrocławskich centrów handlowych, biurach czy chłodni w Gdyni. Zyskały także uznanie za granicą – powłokę COOL-R® zastosowało międzynarodowe lotnisko w Brazylii, dzięki czemu temperatura dachu spadła o 51ºC.

W procesie optymalizacji kosztów i zużycia energii w budynku istotnym jest nie tylko wypracowanie wysokiej efektywności energetycznej, ale też przejście na produkcję własnej energii przy pomocy modułów PV. Redukowanie zużycia energii (również tej niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń) oraz produkcja własnej energii w miejscu jej konsumpcji to trend, który zyskuje na sile nie tylko ze względu na swoją wartość w kontekście środowiskowym. To realna potrzeba przedsiębiorstw, które mierzą się w ostatnich latach z zachwianiem światowej gospodarki, ale też niewystarczającym rozwojem sieci dystrybucyjnych.

Z myślą o takich przedsiębiorcach powstała oferta kompletnego dachu energetycznego od Seleny ESG. To rozwiązanie, które łączy dotychczasowe rozwiązania, takie jak papy i membrany dachowe, powłoki typu COOL-R® czy Dach Zielony, z nowymi usługami, jak instalacja fotowoltaiczna i asekuracja.

fot. materiały prasowe