Jak połączyć dobrą akustykę i nowoczesny wystrój wnętrz?

Hale na dworcach i lotniskach, perony, czy ciągi komunikacyjne to miejsca szczególnie trudne akustycznie. Jeśli do tego obiekt ma wyglądać nowocześnie i odpowiadać na dzisiejsze trendy, architekci stają przed sporym wyzwaniem. Odpowiedni dobór materiałów pozwala jednak stworzyć wnętrza przyjazne dla podróżnych. Takie wzorcowe inwestycje powstają już także w Polsce, to m.in. port lotniczy Wrocław lub dworzec kolejowy w Terespolu.

Nietypowa wysokość pomieszczeń dworców i hal terminali na lotniskach także jest technicznym wyzwaniem podczas planowania sufitów podwieszanych. Rygorystyczne wymagania władz londyńskiego metra spełniły m.in. płyty Armstrong, które po instalacji można łatwo uchylić zwieszając jak skrzydło okna w dół, by dostać się do instalacji technicznych ukrytych w przestrzeni między sufitem podwieszanym, a stropem.

Niestandardowym rozwiązaniem charakterystycznym dla dworców jest odpowiednie zabezpieczenie sufitów przed ptakami. Na stacji kolejowej Paddington w Londynie zainstalowane zostały akustyczne pionowe panele Metal Baffle (V-P 500 i B-H300). Umieszczone są w specjalnych modułach o wymiarach 1200×600 mm, by ułatwić montaż i konserwację. Każdy z modułów otoczony jest metalową siatką, by uniemożliwić ptakom chowanie się w przestrzeniach pomiędzy płytami.

armstrong dubaj

fot. Dubaj / Armstrong