Jak skutecznie zabezpieczyć okna i drzwi przed włamywaczami?
Wraz ze wzrostem zuchwałości włamywaczy, którzy wykorzystują zaledwie chwilę nieuwagi, by wtargnąć do naszych domów, nasze bezpieczeństwo staje pod znakiem zapytania. Jest to szczególnie niepokojące w obliczu alarmujących trendów związanych ze zwiększającą się liczbą włamań. Czy istnieją sposoby, aby lepiej chronić naszą przestrzeń życiową?
W okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapadający zmierzch stwarza dogodne warunki dla włamywaczy, mieszkańcy najniższych kondygnacji budynków znajdują się w grupie o szczególnie podwyższonym stopniu ryzyka. To właśnie wtedy, gdy uśpiona czujność domowników i szybciej znikające za horyzontem słońce dają złodziejom przewagę, sprawcy często wykorzystują nadarzającą się okazję. Co ciekawe, wieloletnie statystyki z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie jednoznacznie wskazują, że w tym okresie wiele włamań dokonuje się poprzez źle zabezpieczone okna i drzwi balkonowe.
– Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie 10 minut, by zniknąć z łupami. Wiedza o preferencjach domowników, ich nawykach pozostawiania otwartych okien czy uchylonych drzwi, pozwala przestępcom na swobodne działanie. Dlatego montowanie odpowiednich zabezpieczeń, zwłaszcza w oknach i drzwiach balkonowych, staje się kluczowym elementem strategii przeciwdziałania włamaniom – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Ochrona przed włamaniem
Brak przywiązywania należytej uwagi do kwestii odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych pozostawia domy i mieszkania w realnym niebezpieczeństwie. Szczególnie ważna jest tu kwestia źle zabezpieczonych okuć, które stanowią dla włamywaczy „furtkę” umożliwiającą ciche i szybkie przedarcie się do pomieszczenia.
– W przypadku drzwi balkonowych i okien przesuwnych możemy zastosować szereg rozwiązań, które zdecydowanie utrudnią włamanie. Wybór okien i drzwi z okuciami antywłamaniowymi, oznaczonymi klasami odporności na włamanie, takimi jak RC1N czy RC2N, staje się więc kluczowym krokiem w kierunku skutecznej obrony przed intruzami – mówi ekspert z firmy AWILUX.
Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczykiem i wklejanie listewek przyszybowych. Natomiast RC2N posiada jeszcze większą liczbę zaczepów antywłamaniowych i dodatkowych zabezpieczeń, mających utrudnić wyważenie okna. Wyposażenie to chroni przed nieuprawnionym otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce. Jeżeli mówimy o pełnym certyfikacie antywłamaniowym RC2, to dodatkowo dochodzi szyba klejona tzw. P4. W takim przypadku otrzymujemy pełne zabezpieczenie antywłamaniowe pod względem stłuczenia i wyważenia okna.
– Dodatkowym zabezpieczeniem pełniącym bardzo ważną funkcję antywłamaniową są klamki. W ofercie AWILUX dostępne są modele z kluczykiem oraz te ze specjalnym mechanizmem blokującym. W przypadku tych drugich, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz, mechanizm w klamce blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Innym rozwiązaniem są również klamki okienne z przyciskiem, które zabezpieczają przed włamaniem z nawierceniem profilu lub też dostaniem się do trzpienia klamki przez włamywacza – wskazuje Rafał Buczek.
Inteligencją w złodzieja
Właściciele domów jednorodzinnych, zarówno tych z zaprzyjaźnionym sąsiedztwem, jak i tych zlokalizowanych na skraju lasów czy osiedli, powinni dokładnie zabezpieczyć całe swoje posiadłości. Ważne jest w tym przypadku zamontowanie systemów alarmowych, ale także wykorzystanie prostszych narzędzi, jak na przykład oświetlenie z czujnikami ruchu.
– Bardziej zaawansowaną technologią, która może pomóc w zabezpieczeniu posesji, są inteligentne systemy do automatycznego zarządzania domem. Integrują one zmotoryzowane rozwiązania i umożliwiają sterowanie nimi za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona. W inteligentnym domu ochrona aktywuje się automatycznie, gdy pojawia się zagrożenie włamania. W takiej sytuacji rolety opuszczą się, a światło włączy samoczynnie – dodaje Rafał Buczek.
W ofercie AWILUX znajduje się system TaHoma, dzięki któremu możemy nie tylko ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, ale dodatkowo zabezpieczyć dom przez włamaniem. Możliwość kontroli tego, co dzieje się w domu, jeśli znajdujemy się poza nim, pozwala na szybką reakcję w ryzykownych sytuacjach.
fot. materiały prasowe