Jak wybrać nieruchomość na wynajem?

Mając na uwadze aktualne oprocentowanie lokat bankowych czy ryzyko, jakie wiąże się z inwestowaniem w inne instrumenty finansowe, najbezpieczniejszym sposobem lokowania kapitału zdaje się zakup nieruchomości. Jak jednak wybrać tę, która pozwoli zarobić najwięcej?

Fakt, że średni koszt zakupu metra kwadratowego, jak również ceny najmu mieszkania w większych miastach systematycznie rosną, inwestycja w nieruchomości zdaje się być nie tylko najbezpieczniejsza, ale jednocześnie dająca największe szanse zadowalających zwrotów. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie atrakcyjne dla osób, które posiadają już kapitał, a sam zakup mieszkania nie wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu na kilkadziesiąt lat, którego koszt mógłby w znaczącym stopniu obniżyć oczekiwany zwrot. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania, warto rozważyć jego docelowe przeznaczenie, tj. czy kupujemy je np. z myślą o dzieciach lub innych członkach rodziny, czy może planujemy przeznaczyć je na wynajem. Choć w tym drugim przypadku najem długoterminowy zdaje się opcją gwarantującą pewny i systematyczny dochód, nie jest to jedyne rozwiązanie.

Alternatywą jest przekazanie lokalu pod najem krótkoterminowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, stanowiąc obecnie realną konkurencję dla hoteli czy pensjonatów, szczególnie w przypadku USA oraz krajów Zachodniej Europy. Co jednak istotne z perspektywy inwestora, rozwiązanie to, w porównaniu do opcji wynajęcia mieszkania na dłuższy okres, pozwala uzyskać nierzadko dwukrotnie wyższe przychody. Statystycznie roczna stopa zwrotu oscyluje wokół 8%, co w zależności od lokalizacji nieruchomości, może oznaczać nawet 60 tys. zł rocznie, czy też około 3,5 tys. zł miesięcznie.

– Tak optymistyczne prognozy wynikają m.in. ze standardu wykończenia takich nieruchomości, który zazwyczaj przewyższa ten hotelowy, mimo iż cena za dobę pozostaje przeważnie niższa – podkreśla Mateusz Sabak, Co-Founder w RentPlanet. Co równie istotne, dla osób, które dane miasto odwiedzają w ramach wyjazdu służbowego, weekendowego czy też urlopowego, niemałe znaczenie będzie miał także metraż lokalu, który jest zdecydowanie większy niż ma to miejsce w przypadku standardowych pokoi hotelowych, a także rodzaj wyposażenia w postaci m.in. pralki, zmywarki, jak i w pełni funkcjonalnej kuchni.  – Wszystkie te czynniki sprawiają, że planując kilkudniowy wyjazd, coraz więcej turystów wybiera apartamenty zamiast hoteli, stawiając na komfort i pełną swobodę – dodaje ekspert.

Warto mieć jednak na uwadze, że mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy, aby przyniosło oczekiwany dochód, musi spełniać określone wymagania. W przeciwnym wypadku cena za dobę będzie niższa, zainteresowanie apartamentem mniejsze, a co za tym idzie – także zwrot. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę, wybierając mieszkanie pod najem krótkoterminowy?

Metraż i lokalizacja

Jednym z najistotniejszych jest metraż nieruchomości oraz to, ile osób może w niej przebywać. Najdroższe i jednocześnie cieszące się największą popularnością wśród lokatorów są te o powierzchni między 30 a 50 mkw., przeznaczone dla 3-4 osób. W przypadku dużych miast, takich jak Wrocław, Kraków czy Poznań, istotna będzie także ich lokalizacja. Najlepiej, by znajdowały się w ścisłym centrum, dobrze skomunikowanym z pozostałymi częściami miasta lub też w niedalekiej odległości od centrów biznesowych lub konferencyjnych. W ten sposób nie tylko osoby odwiedzające miasto w celach turystycznych będą zainteresowane taką ofertą, ale również te, które przebywają tam w podróży służbowej.

Sytuacja wygląda nieco odmiennie w przypadku miejscowości turystycznych, zwłaszcza tych położonych w pobliżu gór. Przykładem takich lokalizacji jest m.in. Zakopane, Szklarska Poręba, Karpacz czy Świeradów Zdrój. Ze względu na swoje walory, cieszą się one zainteresowaniem turystów niemal przez cały rok. Wówczas lokalizacja mieszkania nie jest aż tak istotnym czynnikiem, jak ma to miejsce w przypadku dużych aglomeracji.

– Mieszkania znajdujące się w górach to obecnie bardzo popularne ośrodki turystyczne. Między innymi z tego powodu powstaje tam wiele interesujących inwestycji, jak choćby IzerSki Resort,  przy jednoczesnym braku ofert zakupu mieszkań z rynku wtórnego – wyjaśnia Mateusz Sabak, Co-Founder w RentPlanet.

Standard wyposażenia

Sama lokalizacja czy metraż nieruchomości to jednak nie wszystko. Równie istotną rolę odgrywa również to, w jaki sposób zostało ono urządzone oraz standard jego wyposażenia. – Musimy jednak pamiętać, że przy tak dużej rotacji gości oraz bardzo konkurencyjnym rynku, zakup najdroższych sprzętów nie zawsze jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ odbije się to na cenie noclegu – podkreśla Mateusz Sabak. Nie oznacza to jednak, że wyposażenie czy wystrój mogą być dowolne. Warto postawić bowiem na proste, nowoczesne aranżacje oraz produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie będą wymagać częstych napraw czy wymian. Nie bez znaczenia są także dodatkowe elementy wyróżniające apartament na tle podobnych ofert, jak choćby niestandardowe wyposażenie czy elektroniczne zamki, które umożliwią gościom zameldowanie się o dowolnej godzinie, bez konieczności umawiania się z właścicielem nieruchomości.

Rosnąca konkurencja

Warto zauważyć, że stale rosnąca popularność i liczba apartamentów na wynajem powoduje, że coraz częściej ich oferta musi się wyróżniać na tle konkurencji. Dlatego, szczególnie w przypadku nowych inwestycji, dużą rolę zaczyna odgrywać infrastruktura obiektu, w skład której wchodzą restauracje, place zabaw dla dzieci, baseny czy strefy SPA. Tego typu dodatkowe atrakcje pozwalają dotrzeć z ofertą do większej liczby potencjalnych gości i zapewnić właścicielom wyższe przychody, nawet poza sezonami turystycznymi.

fot. RentPlanet