Jesteśmy blisko punktu zwrotnego w globalnej gospodarce

  • Dominuje zmienność – trzeba się do niej przyzwyczaić i ją zaakceptować
  • Początek roku otwiera inwestorów na nowe alokacje
  • Powrót do prac nad projektem pomocy „frankowiczom” chłodzi kursy polskich banków

Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI:

„Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy blisko punktu zwrotnego i w kolejnych kwartałach należy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, a być może w dalszej perspektywie recesji. FED w komunikacie z 30 stycznia 2019 ocenił, że stopy procentowe znajdą się w przewidywanym zakresie neutralnego poziomu – kluczowa będzie inflacja, choć analitycy Bloomberga określili prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w tym roku na bliskie zeru.

Początek roku jest ciekawym momentem. Z jednej strony mamy otwieranie się nowych alokacji i związane z tym nadzieje, z drugiej zaś strony inwestorzy pamiętają grudniowe wyprzedaże. Duża część zarządzających funduszami miała rekordowe poziomy gotówkowe, które teraz dają pożywkę do styczniowych wzrostów. Bardzo trudno jednak jest przewidzieć, jak długo to potrwa. Zwłaszcza że jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że to początek roku rozpocznie fazę spadków, a odbicie i wzrosty zobaczymy w drugiej połowie roku. Teraz całkiem poważnie trzeba brać pod uwagę zgoła odmienny scenariusz – najpierw odreagowanie, później schłodzenie nastrojów. Inwestorzy muszą zaakceptować dużą zmienność na rynku i wzorem choćby szefów FED „cierpliwie obserwować rozwój wypadków”.

W Polsce po pojawieniu się informacji o kontynuowaniu prac nad prezydenckim projektem pomocy kredytobiorcom walutowym można było zaobserwować w ostatnim tygodniu stycznia spadki na walorach banków polskich. W szczególności tych, które były najbardziej zaangażowane w kredyty walutowe. Została podana m.in. stawka obciążająca banki składką do specjalnego funduszu w max. wysokości 0,5% wartości kredytów kwartalnie. Dotknie to przede wszystkim duże, najważniejsze dla stabilności systemu bankowego podmioty.”

fot. archiwum