Kraków na topie

Wysoka aktywność deweloperów, niesłabnące zainteresowanie najemców oraz utrzymujący się od kilku lat na niskim poziomie wskaźnik pustostanów – tak podsumowują sytuację w stolicy Małopolski eksperci z firmy Knight Frank. <br /

Według najnowszego raportu Knight Frank pierwszy kwartał 2017 roku na krakowskim rynku nieruchomości zakończył się znakomitymi wynikami.

W pierwszych miesiącach 2017 roku krakowski rynek biurowy utrzymał się na fali wznoszącej, coraz bardziej przybliżając się do granicy 1 mln mkw. powierzchni biurowej. Wysokiej aktywności deweloperów wciąż towarzyszy ożywiony popyt, a współczynnik pustostanów utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w Polsce – mówi Agata Holak, konsultant w Dziale Badań Rynku w Knight Frank.

Na koniec marca 2017 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie były szacowane na 941 tys. mkw. I kwartał przyniósł 28,2 tys. mkw. nowej podaży w 4 projektach. Największe z nich to budynek G kompleksu Bonarka for Business (10 tys. mkw.) firmy TPG Real Estate oraz Orange Office Park III – Den Hague (9,6 tys. mkw.) zrealizowany przez East-West Development Office.

Stolica Małopolski niezmiennie notuje najwyższy wolumen powierzchni w budowie spośród miast regionalnych. Z realizowanych w mieście 270 tys. mkw. powierzchni biurowej około 190 tys. mkw. ma planowaną datę ukończenia w 2017 roku. Jeżeli deweloperzy dotrzymają deklarowanych terminów, 2017 rok zakończy się w Krakowie rekordowym wolumenem nowej podaży sięgającym 230 tys. mkw. Wśród największych realizowanych obecnie projektów można wymienić II i III etap O3 Business Campus (Echo Investment, łącznie 38,4 tys. mkw.), budynki E i F kompleksu Enterprise Park (Tristan Capital Partners, Avestus Real Estate; łącznie 26,4 tys. mkw.),I etap kompleksu High 5ive (Skanska Property Poland, łącznie 22,8 tys. mkw.) oraz budynek B w kompleksie Equal Business Park (grupa Cavatina; łącznie 18 tys. mkw.).

Kraków wyróżnia jednocześnie ożywiona aktywność najemców. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w stolicy Małopolski podpisano umowy najmu obejmujące 52,5 tys. mkw. powierzchni. To o ponad 50 proc. więcej w porównaniu ze średnią kwartalną z ostatnich 5 lat – dodaje Monika Sułdecka-Karaś, dyrektor Regionalny i partner w Knight Frank.

Ze względu na niesłabnący popyt na powierzchnię biurową, Kraków od kilku lat odnotowuje niski poziom pustostanów. Mimo prognozowanego na ten rok rekordowego wolumenu nowej podaży, współczynnik pustostanów po I kwartale zanotował lekki spadek (o 0,4pp. do poziomu 6,8 proc.) w porównaniu z końcem ubiegłego roku i ponownie był jednym z najniższych spośród wszystkich głównych rynków biurowych w Polsce.

Wywoławcze stawki czynszów na lokalnym rynku utrzymują się na stabilnym poziomie porównywalnym do pozostałych miast regionalnych. Na koniec marca 2017 roku czynsze wywoławcze w większości budynków klasy A kształtowały się na poziomie od 13,5 do 14,5 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach klasy B między 10 a 12 EUR lub 42-50 zł/mkw./miesiąc.

foto: Pixabay

źródło: propertynews

Translate »