Kultowy biurowiec GHERKIN w Londynie wystawiony na sprzedaż
Kultowy biurowiec nazywany „korniszonem”, zlokalizowany przy ulicy Mary Axe 30 w biznesowej dzielnicy City w Londynie, został wystawiony na sprzedaż. Zaprojektowany przez Lorda Normana Fostera, 40-kondygnacyjny wieżowiec o powierzchni 46 914 mkw. funkcjonuje od 2004 roku i jest obecnie siedzibą około 20 najemców, m.in. Swiss Re, Kirkland & Ellis International LLP i ION Trading. Do przeprowadzenia transakcji wyznaczono firmy Savills i Deloitte Real Estate.
Stephen Down, szef działu inwestycji na obszarze centrum Londynu w Savills, komentuje: „Obserwowana od kilku lat poprawa sytuacji gospodarczej, pozytywnie wpłynęła na rynek nieruchomości komercyjnych w centrum Londynu. O ciągłej poprawie sytuacji gospodarczej w kraju świadczy nie tylko utrzymujące się zainteresowanie zagranicznych inwestorów aktywami w Londynie, ale także znaczny wzrost gospodarczy i rosnące zainteresowanie wynajmem biur.”
Jamie Olley, szef inwestycji na obszarze londyńskiego City w Deloitte Real Estate, mówi: „Gherkin jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów i kultowych wież biurowych w londyńskim City. Ten wyróżniający się budynek biurowy zapewnia inwestorom atrakcyjne połączenie stabilnych dochodów o tendencjach wzrostowych, z możliwością zwiększenia wartości, poprzez właściwe zarządzanie aktywami. Obiekt będzie atrakcyjny dla szerokiej grupy krajowych i zagranicznych inwestorów, co przełoży się na maksymalizację zwrotu dla wierzycieli.”
Ostatnie badanie London Office Crane zrealizowane przez Deloitte Real Estate pokazuje, że w ciągu ostatnich 5 lat rynek biurowy rozwija się poniżej średniej, z 855 000 mkw. znajdującymi się obecnie w budowie w centrum Londynu. To, w połączeniu z wyraźnym wzrostem popytu na biura na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, spowodowało spadek dostępności biur do najniższego poziomu od 2007 roku, przy 45% poziomie wynajęcia biur będących obecnie w budowie.
Według badań Savills, w ciągu ostatnich pięciu i pół roku, centralny Londyn odnotował inwestycje w sektorach biurowym i handlowym o wartości £71,1 mld, z czego £47,7 mld, (67%) odbyło się z udziałem inwestorów zagranicznych. Badania pokazują, że w tym okresie inwestorzy z Azji i Pacyfiku uczestniczyli w 19% wszystkich transakcji biurowych i handlowych, a europejscy kupujący stanowili 18%. Udział transakcji z USA i Bliskiego Wschodu wynosił odpowiednio 13% i 10%. Savills podkreśla także, że inwestorzy instytucjonalni z Wielkiej Brytanii i inne kluczowe grupy inwestorów w centralnym Londynie, stanowiły 23% transakcji biurowych pomiędzy styczniem a majem 2014 r., w porównaniu do tego samego okresu w 2013 r.
fot. materiały prasowe