Łódzka Manufaktura otrzymała nagrodę Ministra Sportu i Turystyki
Łódzka Manufaktura otrzymała Honorową Odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”, jako wyjątkowy produkt turystyczny Łodzi i regionu. Ministerstwo Sportu i Turystyki wyróżnia tą nagrodą instytucje, organizacje i osoby prywatne w uznaniu za działania na rzecz rozwoju turystyki oraz promocję Polski na rynku międzynarodowym.
Manufaktura jest wyjątkowym miejscem spotkań, odpoczynku i kompleksowych zakupów. Zapewnia atrakcyjną ofertę kulturalną i rozrywkową. Dla turystów, odwiedzających Łódź, stała się obowiązkowym punktem odwiedzin. Dzięki odznaczeniu Manufaktura umocniła swoją pozycję na turystycznej mapie Polski.
Jest to jeden z największych obiektów zapewniających ofertę kulturalną, rozrywkową, handlową i usługową w Polsce. Jedną z przewag marketingowych jest lokalizacja w zrewitalizowanych dziewiętnastowiecznych budynkach pofabrycznych. Odrestaurowane zabytkowe wnętrza zachowały atmosferę dawnej włókienniczej Łodzi. Kompleks zajmuje powierzchnię 27 hektarów. Ważnym elementem jest trzyhektarowy rynek, na którym organizowane są różnorodne wydarzenia sportowe i kulturalne. Są też: galeria handlowa, muzea, w tym Muzeum Fabryki, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki ms2, kino, liczne restauracje oraz obiekty sportowe. To tutaj znajduje się także najdłuższa w Europie fontanna oraz znakomicie zaprojektowana przestrzeń dla odpoczynku. Industrialny charakter i różnorodne atrakcje sprawiają, że Manufaktura jest miejscem unikatowym na skalę kraju, wizytówką Łodzi, przestrzenią miejską tętniącą życiem.
Wyróżnienie jest nadawane z inicjatywy ministra ds. turystyki lub urzędników państwowych i samorządowych. Odznaka honorowa Ministerstwa Sportu i Turystyki to nie pierwsza nagroda przyznana Manufakturze za wpływ na rozwój turystyki regionu. Tytuł Polskiego Produktu Turystycznego Roku otrzymała już w 2006 roku. W 2010 kompleks za ciągły rozwój działalności otrzymał prestiżowy Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.
Manufaktura na pięć gwiazdek
Do listy sukcesów trzeba dodać, że Manufaktura po raz kolejny otrzymała certyfikat BREEAM In –use. Ocena Excellent i pięć gwiazdek została przyznana w kategorii Building Management. Oznacza to, że obiekt zarządzany jest ekologicznie i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. To już trzecie wyróżnienie BREEAM.
Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest najczęściej stosowaną w Europie metodą oceniania budynków pod kątem ich ekologiczności. Polega ona na ocenie jakości prowadzonego procesu inwestycyjnego. To narzędzie do zarządzania projektem, a kierowanie obiektem według jego zasad gwarantuje znakomite efekty w zakresie ekologii, ochrony środowiska i komfortu użytkowania budynków. Pierwsze dwa certyfikaty Manufaktura otrzymała dwa lata temu. Zdobyła wówczas czterogwiazdkowe certyfikaty z oceną bardzo dobrą – jeden w zakresie ekologicznej charakterystyki obiektu, drugi w dziedzinie ekologicznego zarządzania budynkiem.
– Przejście przez tak szczegółowy proces badania, jakim jest BREEAM In-Use z bardzo dobrymi wynikami było dla nas powodem ogromnej satysfakcji. Od razu przystąpiliśmy do pracy nad podwyższaniem ekologicznych standardów, dzięki czemu w tym roku zdobyliśmy ocenę excellent – mówi Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.
Na poprzednią wysoką ocenę certyfikacji Manufaktury miały wpływ między innymi energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji oraz ogrzewania sterowane systemem BMS, procedury gospodarowania odpadami, procedury utylizacji odpadów, stosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych. Duże znaczenie miały również udogodnienia komunikacyjne oraz równowaga pomiędzy obszarem a terenem zielonym. Audyt BREEAM In-Use jest niezwykle szczegółowym procesem oceny, który opiera się na wielu kryteriach. Dzięki temu rzetelnie określa wynik i dokładnie wskazuje obszary, które należy poprawić. Od czasu ostatniego badania w Manufakturze wprowadzony został system zarządzania ochroną środowiska potwierdzony certyfikatem ISO14001. Powstały również odpowiednie dokumenty określające racjonalizację transportu, minimalizację zużycia paliw oraz zrównoważoną politykę zakupów produktów, np. środków czystości, materiałów do prac remontowych. Wypracowane zostały metody zmniejszenia zużycia energii i wody, a także, wdrażany kilkuletni plan wymiany oświetlenia na energooszczędne oświetlenie LED.
Do działania według nowych strategii zaangażowani są również najemcy Manufaktury.
– Zachęcamy naszych najemców do stosowania zaleceń, wprowadziliśmy też nowe zapisy do umów najmu lokali. Dzięki usprawnieniu systemu gospodarowania odpadami, wypracowanym regulacjom i instrukcjom, minimalizujemy wpływ funkcjonowania obiektu na środowisko. Udało nam się wypracować realne i mierzalne oszczędności – przekonuje Sławomir Murawski.
To tylko niektóre z działań, które podjęte zostały dla podniesienia standardów ekologicznych w Manufakturze. Wszystkie zmiany i procedury zostały przeanalizowane przez licencjonowanego asesora BREEAM. Weryfikacja efektów i dokumentów potwierdziła, że Manufaktura zarządzana jest na szóstkę.
fot. materiały prasowe