Mała architektura w przestrzeni miast

Zastanawiając się nad wyborem idealnej lokalizacji nowej nieruchomości, zwracamy uwagę na uroki całego osiedla. Co nadaje osiedlom mieszkaniowym wyjątkowej atmosfery i motywuje decyzje o chęci zamieszkania właśnie w tym konkretnym miejscu? Mała architektura, która dostarcza mieszkańcom nie tylko relaksu, ale i zaplecza socjalno – rozrywkowego. Elementy małej architektury w połączeniu z zielenią, są czynnikiem podnoszącym wartość nieruchomości o nawet kilkadziesiąt procent- opowiada Tomasz Bednarek z WPBM Mój Dom S.A.

Mała architektura to wszystkie elementy tworzące przestrzeń społeczną tj. place zabaw dla dzieci, ławki , siłownie „pod chmurką” – wszytko to, co może zapewnić rozrywkę i rekreacje mieszkańcom danej inwestycji.Powinna być zaprojektowana tak,by odpowiadać na potrzeby każdej z grup mieszkańców: dla młodych rodzin, singli, ludzi w podeszłym wieku. Istnieje wiele możliwości zagospodarowania takiego osiedlowego krajobrazu. Jeden  z duńskich architektów Jan Gehl, który został poproszony o pomoc w odbudowie zabytkowego centrum w Christchurch w Nowej Zelandii, wpadł na idealny pomysł. Chcąc odtworzyć plac zabaw dla dzieci, zaproponował jego bywalcom, by wspólnie z nim zaprojektowali tą przestrzeń. – To świetna inicjatywa! Kto zaprojektuje plac zabaw dla dzieci lepiej niż one same.- dodaje Tomasz Bednarek z WPBM Mój Dom S.A. – Przykładem naszej inwestycji, która wyposażona jest w dobrze zaprojektowany i przemyślany skwer zabaw dla dzieci jest „Słoneczny Zakątek” – dodaje Bednarek.

Z przeprowadzonych przez ekspertów badań wynika, że – obok ceny – najistotniejszym czynnikiem determinując wybór nieruchomości jest jej lokalizacja. Lokalizacja osiedla, w którym chcemy zamieszkać niejednokrotnie staje się decydującym czynnikiem przy wyborze nowego M. – Klienci oprócz samego lokalu, bardzo często proszą o zapoznanie ich z planami zagospodarowania przestrzeni i pytają o obecność terenów zielonych.- opowiada Tomasz Bednarek  z WPBM Mój Dom S.A. Dziś urbanistyka bardzo się zmienia, kształtuje się zupełnie na  nowo, bo inne są potrzeby współczesnego społeczeństwa. Coraz więcej ludzi mieszka w miastach, naturalnie zatem buduje się coraz to więcej inwestycji wielorodzinnych w centrach metropolii. Kiedy miasta zmieniają swoją pierwotną formę, muszą  dostosować swój charakter i kształt do potrzeb socjalno – rozrywkowych swoich mieszkańców. Zatem – jak można to sobie wyobrazić – nowoczesne miasta przyszłości, bogate będą w kolor zielony, pełne parków i skwerów wyposażonych w place rozrywki dla małego i większego mieszkańca miasta.  Naturalnej potrzeby funkcjonowania człowieka w bliskości z naturą nie uda się stłumić nawet w mieście.

fot. materiały prasowe