Mała dwójka – gorący towar

Hitem sprzedażowym na rynku deweloperskim były dotąd dwa pokoje na 40 mkw. Czy zapotrzebowanie na takie lokale teraz spadło? Gdzie i w jakiej cenie je kupimy? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zajrzeli do biur sprzedaży deweloperów, by to sprawdzić.

Robyg w każdej swojej inwestycji oferuje małe dwójki. Ich metraż zaczyna się od 36 mkw. i rośnie do 55 mkw. Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg przyznaje, że najszybciej spośród lokali dwupokojowych sprzedają się te ok. o pow. 40 mkw. I to właśnie takich mieszkań w swoim portfolio Robyg ma najwięcej.

W większości inwestycji Dom Development także można kupić mieszkania dwupokojowe do 40 mkw. Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development informuje, że lokale o tej powierzchni zawsze projektowane są w inwestycjach firmy z segmentu popularnego. W warszawskich projektach Dom Development dostępne są m.in. w cenie od 6530 zł/mkw.

Dolcan ma dwupokojowe mieszkania o metrażu od 36,5 mkw. – Takie mieszkania będziemy oferować już w czerwcu także w II etapie naszej flagowej inwestycji na Ochocie. Dwójki będą zaczynały się już od 34,96 mkw. Tego typu lokale będą z pewnością w najbliższym czasie stanowiły znaczny procent we wprowadzanej przez nas ofercie – mówi Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan. – Popyt na tego rodzaju produkt jest w dalszym ciągu bardzo duży, tym bardziej, że niewielkich dwójek można szukać tylko w noworozpoczynanych inwestycjach. Nie w przypadku każdego projektu małe dwa pokoje sprzedają się najszybciej. Na osiedlach oddalonych od centrum miasta, w których cena za mkw. jest niższa, a charakter inwestycji przyciąga raczej rodziny z dziećmi, najczęściej wybierane są niewielkie mieszkania trzypokojowe.

Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp potwierdza te opinię. Udział tego rodzaju mieszkań w poszczególnych inwestycjach firmy jest różny. – Najwięcej takich lokali można znaleźć w inwestycjach zlokalizowanych w centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, gdzie grono klientów to osoby kupujące z myślą o wynajmie. Zdecydowanie mniejszy udział takich mieszkań znajduje się w projektach oddalonych od centrum, gdzie podstawową grupą klientów są rodziny, szukające większych mieszkań. W tych inwestycjach dominują mieszkania trzy pokojowe – wyjaśnia. Niemal w każdej z inwestycji LC Corp oferuje mieszkania 2 pokojowe o powierzchni około 40 mkw. Ich ceny wahają się od 4150 zł/mkw. w Gdańsku do 8000 zł/mkw. w Krakowie i Warszawie.

J.W. Construction w ofercie przedsprzedażowej ma dwupokojowe lokale od 32 mkw. w kwocie od 6300 za mkw. – W stołecznej Białołęce ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają się od 4700 zł/mkw. – informuje Małgorzata Ostrowska. – W promocyjnej ofercie, w podwarszawskim Ożarowie oferujemy dwupokojowe mieszkania od 39 mkw. w kwocie nawet już od 4400 zł za mkw. – zapewnia Małgorzata Ostrowska. Nieduże dwójki od 38 mkw. deweloper ma też w Katowicach, w Poznaniu, w Gdyni i Łodzi.

Dwupokojowe kompaktowe, lokale największym powodzeniem cieszą się też w krakowskich inwestycjach Activ Investment. Ich ceny zaczynają się od 5600 zł/mkw. W katowickich projektach dewelopera, gdzie więcej chętnych jest na kawalerki, dwa pokoje można kupić od 4700 zł/mkw. Maria Doerre dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Activ Investment przyznaje, że od kilku lat mieszkania dwupokojowe od 36- 42 mkw. stanowią około 25 – 30 proc. oferty firmy.

Budimex Nieruchomości ma w sprzedaży mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw. w III etapie poznańskiego osiedla, gdzie można je kupić od 5400 zł/mkw. W stołecznych osiedlach Budimeksu są jeszcze nieco większe dwójki o metrażu 43-46 mkw. W Warszawie można je kupić od 6200 zł/mkw. Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w Budimex Nieruchomości powiedziała portalowi Dompress.pl, że popyt na mieszkania dwupokojowe wciąż jest wysoki, a największym zainteresowaniem nadal cieszą się mniejsze metraże tych mieszkań. Klienci mniej chętnie kupują dwa pokoje o pow. 52 mkw. i większej.

Klienci Atal zainteresowani są najbardziej mieszkaniami dwupokojowymi o metrażu 40-45 mkw. i trzypokojowymi od 55 do 65 mkw. – Zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami większymi, trzy, a nawet czteropokojowymi, informuje Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal. W nowych projektach deweloper zamierza zwiększyć udział mieszkań 3-pokojowych i 4-pokojowych od 80 do 100 mkw. Obecnie mieszkania dwupokojowe Atal sprzedaje w przedziale cenowym od 4 700 zł/mkw. w Łodzi do 8 700 zł/mkw. w Krakowie.

Tylko we wrocławskich i krakowskich inwestycjach Atala poszukiwane są 40-metrowe lokale dwupokojowe. W Warszawie, Łodzi i Katowicach chętniej wybierane są większe mieszkania.

Dwa pokoje do 40 mkw. niezmiennie cieszą się zainteresowaniem wśród klientów Ronson Development. Popularność tego typu lokali potwierdza fakt, że nie są one dostępne w ukończonych projektach Ronsona, ale wyłącznie w inwestycjach w trakcie budowy. Dwójki w warszawskich inwestycjach dewelopera wystawione są na sprzedaż w cenie 7-8 tys. zł/mkw. W Poznaniu można je kupić za 5907 zł/mkw.

W inwestycjach Atlas Estates mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu również nadal są najbardziej poszukiwane. Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates zwraca uwagę, że ciekawą propozycją są również lokale, które dają możliwość zaaranżowania, zarówno jako kawalerkę, jak i mieszkanie z dwoma pomieszczeniami. Takie lokale dostępne są w ofercie na warszawskiej Woli. Ceny dwójek w tej inwestycji kształtują się w przedziale 8900 – 9100 zł/mkw. Michał Witkowski przyznaje, że popyt na małe dwa pokoje nie jest regułą. Zielone otoczenie osiedla na warszawskim Żoliborzu przyciąga w pierwszej kolejności rodziny z dziećmi, które wybierają najczęściej mieszkania trzypokojowe.

W ofercie firmy Dantex największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe lokale o wielkości 40-45 mkw. Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex oblicza, że niewielkie mieszkania 2 pokojowe to ponad 1/3 oferty na tym osiedlu. Ceny dwójek oferowanych przez dewelopera zamykają się w przedziale 7 – 8 tys. zł/mkw.

Vikana najszybciej sprzedaje dwa pokoje o pow. ok. 48 mkw., choć w ofercie ma też mniejsze dwójki. Średnia cena lokali dwupokojowych znajdujących się w ofercie oscyluje w granicach 4700 zł/mkw., podaje Sylwia Szymańska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Vikanie.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro mówi o wyraźnym ożywieniu na rynku inwestycji mieszkaniowych. Zwraca uwagę, że małe mieszkania jedno i dwupokojowe cieszą się dużym zainteresowaniem i sprzedają się bardzo szybko. Zauważa jednak również wzrost popytu na lokale o większych metrażach, trzy czy czteropokojowe. Inpro oferuje obecnie małe dwójki w ramach inwestycji w Gdańsku. Ich ceny są zróżnicowane, wynoszą średnio od 5000 do 7000 zł netto za mkw.

Yareal realizuje obecnie trzy projekty mieszkaniowe w Warszawie. We wszystkich oferta jest zróżnicowana, ale zawiera również małe dwójki. Na warszawskiej Sadybie klienci poszukują większych mieszkań. Powodzeniem cieszą się tam trzy, cztero, a nawet pięciopokojowe mieszkania, dostępne w cenach od 9 050 do 10 500 zł za metr. W ekskluzywnym projekcie na Saskiej Kępie powstaną głównie apartamenty, małych mieszkań jest niewiele.

Wawel Service ma w swoich inwestycjach szeroki wybór mieszkań kompaktowych – od 35 mkw. Mieszkania tego typu można znaleźć w dwóch energooszczędnych projektach dewelopera w Krakowie. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service przyznaje jednak, że przeciętna poszukiwana przez klientów powierzchnia jest zbliżona do 40 -60 mkw. Dwupokojowe mieszkania w krakowskich inwestycjach firmy można nabyć już od 5500 zł/mkw.

Nieduże mieszkania dwupokojowe Matexi Polska oferuje w swoim projekcie na stołecznym Ursynowie, w średniej cenie 8400zł/mkw. Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska powiedział portalowi Dompress.pl, że takie lokale sprzedają się ekspresowo we wszystkich inwestycjach firmy. Podaż niewielkich dwójek w ofercie Matexi Polska zwiększy się w III kwartale br.

Grupa Inwest we wszystkich swoich inwestycjach sprzedaje małe mieszkania dwupokojowe w metrażu od 38 mkw. W osiedlach firmy na warszawskiej Pradze Południe dwójki kosztują średnio 6990 zł/mkw., a na Bemowie ok. 7390 zł/mkw. Urszula Hofman z Grupy Inwest potwierdza, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat znacząco wzrósł popyt na mieszkania o małym metrażu, ale jak największej liczbie pokoi, tj. na mieszkania dwupokojowe o powierzchni 38-40 mkw. i trzy pokojowe 45–55 mkw. W kolejnych inwestycjach firma przewiduje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań o podobnej strukturze.

Dwa pokoje o niewielkim metrażu kupimy też w poznańskich inwestycjach Echo Investment. Takie lokale dostępne są od 32 mkw. (od 5500 zł/mkw.), a w najnowszej inwestycji firmy stanowią ponad 11 proc. oferty (6600 zł/mkw.). W Warszawie mieszkania dwupokojowe o pow. do 40 mkw. Echo Investment oferuje od 7600 zł/mkw. W Łodzi do 4600 zł za mkw.

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment przyznaje jednak, że każda inwestycja ma swoją specyfikę i nie wszędzie kompaktowe mieszkania dwupokojowe są produktem oczekiwanym.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl zauważa również bardzo dużą popularność mieszkań dwupokojowych o małej powierzchni, niezależnie od inwestycji. Można je znaleźć w Gdyni (4813 zł/mkw.). Są również dostępne w gdańskich inwestycjach dewelopera (4460 zł/mkw.) oraz w powstającym w miejscowości Kowale osiedlu (4190 zł/mkw.), a także w Pruszczu Gdańskim (4276 zł/mkw.).

Kamil Niedźwiedzki
Dompress.pl

il. inwestycja Na Smolnej_Budimex Nieruchomości

 

Translate »