Mieszkania jak puzzle

Deweloperzy na życzenie klientów zaczynają łączyć – niczym puzzle – sąsiadujące ze sobą mniejsze mieszkania. W ten sposób powstają większe i bardziej przestronne lokale, szyte na miarę. Dlaczego? Popularność kawalerek i lokali 2-pokojowych sprawiła, że oferta lokali o różnych rozkładach powyżej 50 mkw. na rynku pierwotnym zaczęła się kurczyć.

Tego typu mieszkania, połączone z dwóch jedno- i dwupokojowych na życzenie klienta powstają m.in. na Osiedlu Mickiewicza, certyfikowanym w systemie z BREEAM w Warszawie. W innej inwestycji Skanska – Park Ostrobramska – zostały już ostatnie duże powierzchnie, na które tylko do końca czerwca można kupić 100 tys. zł taniej. Niewykluczone, że i tam Skanska zacznie łączyć sąsiadujące ze sobą lokale.

Mimo niesłabnącej popularności mieszkań małych jedno- i dwupokojowych, deweloperzy obserwują rosnące zainteresowanie większymi metrażami powyżej 50 mkw., m.in. do własnej aranżacji. Pojawiające się w ofercie deweloperów tzw. mieszkania-puzzle to ciekawy trend na polskim rynku mieszkaniowym.

Zdaniem Jakuba Zagórskiego, ze Skanska Residential Development Poland, wynika to ze zmieniających się preferencji klientów jeśli chodzi o przestronność pomieszczeń, ich rozkład oraz doświetlenie światłem naturalnym: „Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zapytań o możliwość łączenia mieszkań. Klienci szukają rozwiązań szytych na miarę. Nie we wszystkich inwestycjach to jest możliwe. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt i wnikliwie przeanalizowane możliwości łączenia powierzchni na etapie projektowania. Przykładowo, na zlokalizowanym na styku Żoliborza i Bielan Osiedlu Mickiewicza, dzięki elastycznej konstrukcji budynków połączenie dwóch 2-pokojowych mieszkań, zlokalizowanych obok siebie jest stosunkowo łatwe i pozwala stworzyć otwarte przestrzenie, charakterystyczne dla skandynawskiego stylu. Łącząc dwa lokale można otrzymać w pełni funkcjonalną, efektywną przestrzeń w dwustronnym mieszkaniu z dwoma balkonami, wychodzącymi na patio i ulicę Rudzką”.

Elastyczna konstrukcja budynków to nie jedyny warunek, aby móc sprawnie łączyć mieszkania. Ważne jest też doświetlenie pomieszczeń. Na Osiedlu Mickiewicza, mieszkania są podzielone na strefę dzienną i nocną, a panoramiczne okna sprawiają, że są to pomieszczenia bardzo jasne, dobrze wykorzystujące światło naturalne ze wschodu i zachodu.

Popyt na nowe mieszkania od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, m.in. dzięki niskim stopom procentowym, ale i podwyższeniu limitów cenowych w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”. Tak będzie przynajmniej do końca roku, czyli do podwyższenia wymaganego wkładu własnego do 15%. Niezależnie od warunków makroekonomicznych i nowelizacji MdM, coraz więcej klientów będzie oczekiwało od deweloperów elastyczności i możliwości dopasowywania powierzchni do własnych potrzeb. To może okazać się ważnym kryterium, które obok ceny i lokalizacji, będzie decydowało o zakupie nowego M.

fot. Osiedle Mickiewicza/ materiały prasowe