Mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego – które wybrać?

Zakup mieszkania jest zazwyczaj doskonałą inwestycją, to bezpieczna lokata kapitału na wiele lat. To także poczucie stabilności, gwarantowanej przez fakt posiadania mieszkania własnościowego, z którego nikt nas nie wyrzuci. Rozważając zakup własnego m, warto zastanowić się, czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Osoby, dla których nie jest to pierwszy zakup, posiadają już swoje własne doświadczenia i wyrobione opinie – ale w przypadku gdy kupujemy pierwsze mieszkanie, powinniśmy rozważyć wady i zalety obu rynków.

Rynek wtórny niesie za sobą kilka oczywistych, trudnych do przekreślenia zalet. Pierwszą i najbardziej wyraźną jest cena. Używane mieszkania są zazwyczaj tańsze niż ich nowe, deweloperskie odpowiedniki – do kwestii ceny dochodzi również możliwość jej negocjacji ze sprzedawcą, a także wstępne wyposażenie lokalu. Mieszkania pochodzące z rynku wtórnego bardzo często posiadają już urządzone kuchnie i łazienki, zaopatrzone w potrzebną armaturę. Dla osób pragnących oszczędzić jak najwięcej przy zakupie lokum dla siebie to duży plus. Kolejny z bonusów to lokalizacja, która również, pośrednio, odnosi się do ceny. Z reguły łatwiej znaleźć używane mieszkanie w centrum miasta lub w pożądanym miejscu – lokale w stanie deweloperskim, w podobnej lokalizacji są nieznacznie droższe.

Osoby zainteresowane zakupem używanego mieszkania powinny również brać pod uwagę jego ewentualne wady. Pierwszą z nich jest możliwa utrata wartości – lokal, jeżeli nie jest cennym zabytkiem, szybciej straci swoją wartość rynkową niż inwestycja deweloperska. Kłopotliwy może okazać się także stan techniczny – problem ten dotyczy nie tylko samych mieszkań, ale i całych budynków. Samemu ciężko jest to ocenić. W przypadku mieszkań z drugiej ręki i starego budownictwa, warto zwracać uwagę na stan instalacji, materiałów budowlanych, klatek schodowych, stolarki okiennej, podłóg czy dachu. To wszystko może ciągnąć za sobą dodatkowe koszty w postaci środków na remont. Nie można też pominąć ograniczonej funkcjonalności – kupując używane lokum, nie zawsze w pakiecie będą bonusy takie jak garaż, miejsce parkingowe czy windy.

Rynek pierwotny jest zdecydowanie bezpieczniejszym gruntem. Tutaj, kupione mieszkania zazwyczaj posiadają pełen pakiet udogodnień. Standardem są wygodne windy, podziemne parkingi, dobra izolacja termiczna, monitoring osiedli, równe ściany i dostęp do szerokopasmowego internetu. Na poczucie stabilności mieszkańców wpływa również udzielana przez deweloperów rękojmia na najważniejsze elementy lokalu, jak np. w przypadku wrocławskiego WPBM „Mój Dom” SA, ściany i stropy są objęte pięcioletnim okresem gwarancyjnym, a pozostałe części mieszkania, takie jak grzejniki czy płytki – rocznym. – Inwestycje deweloperskie to także wspaniała lokata kapitału – tłumaczy Tomasz Bednarek z WPBM „Mój Dom” SA – nowe mieszkania utrzymują, a w dużych miastach najczęściej zwiększają swoją wartość na przestrzeni lat. Stały jest też popyt – ewentualna odsprzedaż nie powinna stanowić problemu.

Wśród największych wad zakupów na rynku pierwotnym należy wymienić większy koszt – mieszkania deweloperskie charakteryzują się wyższym standardem niż używane. Warto również podkreślić dłuższy czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się – w przypadku inwestycji, które są dopiero realizowane, może on wynieść nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli czas oczekiwania jest nie do przyjęcia, warto skłonić się ku mieszkaniom gotowym do użytku, znajdującym się w ofercie deweloperów. – Decydując się na zakup gotowego lokalu nie tylko otrzymujemy od razu klucze do mieszkania. Czeka na nas także nowoczesne wykończone osiedle, wraz z przemyślanymi przestrzeniami wspólnymi i zgraną społecznością – mówi Bednarek.

Ciężko postawić jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy rynek pierwotny przewyższa wtórny, bądź odwrotnie. Każda decyzja powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami kupującego. Dla osoby mobilnej, dla której liczy się czas, dobrym wyborem będzie rynek wtórny. Jednak gdy cenimy jakość, a także bezpieczeństwo lokaty kapitału, wtedy warto skierować wzrok na rynek pierwotny. Również jeśli szukamy mieszkania na miarę. – Inwestycje deweloperskie pozwalają w niebanalny sposób wyrazić swoją osobowość poprzez bryłę budynku i wnętrze, z którym będziemy się utożsamiać – podsumowuje Tomasz Bednarek.

 

Translate »