Mieszkanie kupuj z głową

Początek jesieni to tradycyjnie czas ożywienia na rynku nieruchomości. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie na rynku pierwotnym?

Cena

Choć brak na ten temat dokładnych statystyk, nie od dziś wiadomo, że w większości przypadków to właśnie ona decyduje o wyborze konkretnej nieruchomości. Analizując dostępną ofertę rynkową pod tym kątem, przyjrzyjmy się jednak kilku szczegółom. Po pierwsze – co dokładnie zawiera standard deweloperski, czyli jak wykończone mieszkanie jest przedmiotem oferty. Propozycje poszczególnych deweloperów mogą różnić się pod tym względem. Im lepiej wykończone mieszkanie, tym mniej wydamy na jego przystosowanie do zamieszkania. Po drugie – sprawdźmy nie tylko cenę całkowitą, ale i za metr kwadratowy. Może mieć to znaczenie w przypadku, kiedy będziemy chcieli skorzystać z dopłaty w programie MdM. Dopłaty przysługują wyłącznie do lokali mieszczących się w określonych limitach cen za metr kwadratowy. Wreszcie – porównajmy ceny nieruchomości w porównywalnych lokalizacjach. Jest w czym wybierać, bo w samym tylko Wrocławiu na rynku pierwotnym dostępnych jest aktualnie około 8 tysięcy mieszkań.

Lokalizacja

Czas to jeden z naszych najważniejszych zasobów. Przyglądając się lokalizacji mieszkania, przeanalizujmy zarówno dostęp do komunikacji miejskiej, jak i podstawowej infrastruktury: sklepów, przychodni, punktów usługowych. Jeśli kusi nas peryferyjna, słabiej skomunikowana lokalizacja, odpowiedzmy sobie na pytanie: ile wart jest mój czas, potrzebny na dojazdy do i z mieszkania. Czy akceptuję pokonywanie na co dzień takich a nie innych odległości. Czy kilka godzin tygodniowo mniej nie jest dla mnie problemem. Dalej – na ile ważny będzie dla mnie dostęp do terenów rekreacyjnych, takich jak parki miejskie, boiska, czy choćby nadrzeczne łąki. Jeżeli znajdują się one dalej niż 15 minut piechotą, jest niemal pewne, że na co dzień będziemy korzystać z nich rzadziej. Warto zapoznać się z okolicą oglądanego mieszkania w „trybie spacerowym”. Z tej perspektywy widać zdecydowanie najwięcej.

Bezpieczeństwo

Zakup mieszkania to najczęściej inwestycja na całe lub znaczną część życia. Bezpieczeństwo tej operacji nie zależy od płotów ogradzających osiedle.

– W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się wiarygodności dewelopera. To, ile już mieszkań wybudował i sprzedał czy – jakie ma doświadczenie na lokalnym rynku, ma w tym przypadku znaczenie. Wartościową wskazówką w zakresie wiarygodności finansowej może być także forma prawna spółki. Generalnie większą stabilność gwarantują spółki akcyjne, zobowiązane do regularnego raportowania wyników finansowych swoim udziałowcom. Sp. z o.o. nie podlega tego typu kontroli. Pamiętajmy także o dokładnym przeczytaniu umowy oraz sprawdzeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – mówi Jakub Orski z WPBM Mój Dom S.A.

Priorytety i budżet

Ustal swoje priorytety. Jeśli dokładnie określisz parametry poszukiwanego mieszkania, łatwiej je znajdziesz. Następnie określ posiadany budżet i… Zejdź na Ziemię. Nie przejmuj się, to naturalne i niemal wszyscy kupujący mieszkania muszą to w którymś momencie zrobić. Jeżeli na spotkanie z deweloperem przyjdziesz z dokładną wiedzą o posiadanym budżecie oraz rodzaju poszukiwanego mieszkania, oboje zaoszczędzicie mnóstwo czasu.

Oględziny

Oglądając wybrane mieszkanie lub (kiedy oferowane jest jeszcze w budowie) podobne na tym samym osiedlu, zwróć także uwagę na ustawność i doświetlenie pomieszczeń oraz standard wykonania, tak lokalu, jak i całego budynku. Sąsiadów warto z kolei zapytać o średnie rachunki i doświadczenia z zarządcą lub wspólnotą mieszkaniową.

fot. Osiedle Słoneczny Zakątek we Wrocławiu / WPBM Mój Dom SA