„Moc Klasyki” znowu w warszawskim biurowcu FOCUS

2 grudnia 2018 podczas wydarzenia „Moc Klasyki”, hol atrium w budynku FOCUS zamienił się w aulę, w której zorganizowano koncert muzyki klasycznej. W tym roku inaugurującym wystąpieniem była suita symfoniczna „Planety” autorstwa Gustawa Holsta, ilustrowana projekcją animacji i fotografii kosmosu na ekranie kinowym oraz fragmenty poematu symfonicznego Ryszarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”. Zarządcą budynku FOCUS jest międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

Wydarzenie muzyczne „Usłyszeć Wszechświat” poprowadził dyrygent Michał Klauza we współpracy z 170 artystami Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Tibi Domine i Zespołu Wokalistyki Chóralnej UMFC. Podczas koncertu publiczność wyruszyła w podróż na koniec Wszechświata zatrzymując się na chwilę przy wszystkich planetach z Układu Słonecznego. Wydarzenie muzyczne uświetnili swoją obecnością znani popularyzatorzy astronomii z Torunia: Jerzy Rafalski i Piotr Majewski, którzy użyczyli głosu jako narratorzy. Natomiast Magdalena Miśka-Jackowska wprowadziła publiczność w kulisy powstania muzyki.

„Planety” Gustawa Holsta są jednym z najczęściej grywanych utworów brytyjskich. Koncert trwa około 50 minut  przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej oraz chóru żeńskiego i składa się z siedmiu autonomicznych części: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, które opisują znaczenie planet w astrologii.

Budynek FOCUS zlokalizowany jest przy Al. Armii Ludowej w Warszawie. Projektantem budynku jest pracownia APA Kuryłowicz & Associates.

fot. materiały prasowe