Na łódzkim rynku najtańsze nieruchomości

Łódź na tle innych dużych miast charakteryzuje się niskimi cenami nieruchomości. Średni koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki jest prawie dwa razy mniejszy niż w przypadku lokali warszawskich. Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców.

Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż. To wnioski z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera.

W Łodzi nadal najtaniej

Na tle największych miast w Polsce Łódź charakteryzuje się niskimi cenami nieruchomości. Średnia kwota, za jaką kupujemy lokale na łódzkim rynku wtórnym wynosi 183 tys. zł. To prawie dwa razy mniej niż w stolicy. Miasto dawnych fabrykantów to stabilny rynek, który nie notował w minionym roku większych zmian cen. W ciągu 12 miesięcy koszt metra kwadratowego wahał się pomiędzy wartością 3 400 a 3 600 zł. W przeciwieństwie do innych miast, gdzie aktywność deweloperów jest większa, w Łodzi kupujący nadal szukają mieszkań przede wszystkim z drugiej ręki.

– Dużo transakcji na Widzewie czy Bałutach świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu niedrogimi lokalami wybudowanymi w technologii wielkiej płyty – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Jest to rozwiązanie popularne wśród osób, które poszukują taniego mieszkania na start, które po kilku latach będzie zmieniane np. na nowe lokum od dewelopera.

Mniejsza dostępność kredytów

Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Łodzi mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10% wkładu własnego rata wyniesie obecnie 1 081 zł. To o 96 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami. Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03%. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6%.

Podwyżki marż oraz zalecenia KNF spowodowały, że w ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem 5 000 zł netto średnia dostępna kwota kredytu wynosi obecnie 382 000 zł. Jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 000 zł.

– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad  500 000 zł – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15% lub 20% wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10% nadal są dostępne w 9 bankach.

fot. Manufaktura w Łodzi/ autor: HuBar , źródło: wikimedia.pl